fbpx

Prosto z własnego pieca

Biesiadowanie w przydomowym ogrodzie może być nie lada atrakcją, szczególnie, gdy zaskoczymy naszych gości serwując gorące i aromatyczne potrawy prosto z pieca. Satysfakcja będzie murowana, jeżeli będzie to piec zbudowany własnoręcznie.

Na miejsce, w którym stanie piec, najlepiej wybrać zaciszną część ogrodu, by był on osłonięty od wiatru. Podłoże powinno być utwardzone, dlatego zdejmujemy, na głębokość ok. 20 cm, warstwę gleby i wylewamy na niej 15 cm warstwę betonu. Najtaniej będzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie, a mieszankę uzupełnimy Emulsją Budowlaną Atlas – plastyfikatorem, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu.Zamiast betonu, można użyć Posadzki Cementowej Atlas – to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas pracy.

Materiał na piec musi być mrozoodporny. Nadają się do tego celu bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe oraz kamienie naturalne. Natomiast na komorę pieczenia, miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, trzeba użyć cegły szamotowej, która jest odporna na wysoką temperaturę. Do budowy podstawy potrzebna nam będzie oczywiście odpowiednia zaprawa, np. Zaprawa Murarska Atlas.

Komorę pieczenia, serce pieca, budujemy z cegły szamotowej na wcześniej wzniesionej podstawie. Im grubsza cegła, tym lepiej, bo skumuluje więcej ciepła. Komora powinna być na tyle duża, aby człowiek mógł się tam dostać, w pozycji leżącej, jeżeli zajdzie konieczność naprawy. Do murowania używamy specjalnej zaprawy szamotowej.

Efektywność zapewni piecu izolacja komory pieczenia – powstrzyma ucieczkę ciepła na zewnątrz. Ponadto, piec będzie się szybciej nagrzewał i dłużej pozostanie gorący. Najlepszy rezultat pieczenia osiągamy wtedy, gdy przykładając rękę do obudowy rozpalonego pieca nie czujemy gorąca. Oznacza to, że całe ciepło pozostaje w komorze. Komorę pieczenia należy zaizolować od zewnątrz przy pomocy ok. 20 cm warstwy perlitu lub 15 cm warstwy wełny mineralnej. Kolejny krok to obudowa komory pieca ścianami osłonowymi np. z kamienia lub cegły klinkierowej. Nie musimy zachowywać kształtu kopuły. Gdy zdecydujemy się na cegłę klinkierową murujemy przy pomocy specjalistycznej Zaprawy Murarskiej z Trasem, przeznaczonej do jednoczesnego wznoszenia i spoinowania murów z cegły klinkierowej.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.