Potencjał pola

Właściwe gospodarowanie resztkami pożniwnymi i materią organiczną w aktualnej sytuacji to źródło oszczędności nakładów ponoszonych na nawożenie. Pozostawiona na polu słoma jest cennym źródłem potasu, zawiera również azot, fosfor, magnez i bezcenne mikroelementy.

Do najważniejszych elementów decydujących o efektywności udostępniania składników pokarmowych należy rozdrobnienie pozostającej na polu słomy do długości max 8 cm, zapewnienie odpowiedniego tempa mineralizacji poprzez dostarczenie azotu (na 1 tonę słomy 7-10 kg N) oraz wymieszanie z glebą.
Na tak przygotowanym polu możemy założyć, że z przyoranej słomy w pierwszym roku z mineralizacji do wykorzystania przez rośliny będziemy mieli w przypadku słomy zbożowej (dla plonu słomy około 6t)około 50-60 kg K2O, a ze słomy rzepaczanej* około 70-80 kg K2O na hektar.
Kolejnym zadaniem, które stoi przed plantatorem jest wybór odpowiednio zaprawionego materiału siewnego oraz zapewnienie szybkiego startu jesiennego i dobre przygotowanie się do spoczynku zimowego.
Dla zbóż ozimych, firma Timac Agro proponuje idealne rozwiązanie zapewniające efektywne wykorzystanie warunków jakie stwarza stanowisko. Eurofertil Plus Phos 38 to nawóz wspomagający proces mineralizacji – zawiera azot, fosfor , który wpływa stymulująco na system korzeniowy a tym samym na lepsze pobieranie potasu wpływającego na mrozoodporność, wapń, który uruchamia składniki pokarmowe i odżywia rośliny, siarkę, która zwiększa efektywność wykorzystania azotu. Innowacyjne wykorzystanie naturalnej biostymulacji w formie kompleksu Physio+ zawartego w nawozie zapewnia wyrównane i szybkie wschody, szybki rozwój systemu korzeniowego umożliwiający wykorzystanie potencjału pola i zabezpieczenie zbóż przed skutkami często występujących okresowych susz.

Idealny start dla upraw ozimych
Na jesienny sezon Timac Agro wprowadza nowy produkt do gamy nawozów granulowanych. Eurofertil Plus Phos 38 zawiera azot, fosfor, wapń, siarkę, bor oraz kompleks Physio+. Idealny nawóz dla siewu zbóż ozimych oraz rzepaku. Zawarte składniki pokarmowe zapewniają jesienny start i przygotowanie do przezimowania, azot pobudza mineralizację, fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego i gospodarkę energią, dodatek węglanu wapnia – Mezocalcu stabilizuje mikro pH oraz stwarza warunki dla bakterii glebowych, siarka podnosi efektywność wykorzystania azotu. Bioaktywny wyciąg z alg morskich Physio+ zapewnia wyrównane i szybkie wschody oraz stymuluje rozwój systemu korzeniowego a tym samym przygotowuje rośliny do warunków stresowych jakie mogą wystąpić w okresie wegetacji.