Pod patronatem WRP: Konkurs o Kryształową Koniczynę

W dniu 23 października w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, odbędzie się finał VIII Konkursu Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans’a. Organizatorem konkursu jest fundacja Edukacyjna 4H. Celem – popularyzacja i nagradzanie najlepszych inicjatyw i osiągnięć na rzecz edukacji dzieci i dorosłych na terenach wiejskich. N

W dniu 30 września br. w siedzibie Fundacji 4H odbyło się specjalne posiedzenie komisji konkursowej, która nominowała sześć osób do tegorocznej Kryształowej Koniczyny. Są to: Marietta Błaszkiewicz z woj. kujawsko-pomorskiego, Marek Byczkowski z woj. pomorskiego, Małgorzata Chmielewska z woj. świętokrzyskiego, Witold Kuczyński z woj. mazowieckiego, Zofia Langowska z woj. zachodniopomorskiego i Elżbieta Stachurska z Dolnego Śląska. Kto otrzyma główną nagrodę, czyli statuetkę Krzyształowej Kończyny i 3 tys. dolarów amerykańskich, okaże się właśnie podczas finałowej gali w CBR w dniu 21 października.

W ubiegłym roku zwyciężyła Zofia Zawada z gm. Czernin w woj. wielkopolskim. Dzięki niej działają zespoły teatralne i taneczne, a mieszkańcy uczestniczą w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych. Razem z młodzieżą promuje kulturę wsi polskiej, dba o środowisko, zakłada ścieżki turystyczne.

Tradycyjnie już, patronem medialnym Konkursu jest redakcja Wiadomości Rolnicze Polska. Patronat honorowy nad Konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

MS/Wrp.pl
foto: Fundacja 4H

Informacja o organizatorze konkursu:
Fundacja Edukacyjna 4H w Polsce została założona w sierpniu 1993 r. Powstała w celu zdobywania funduszy na programy 4H oraz koordynowania młodzieżowych programów 4H w skali całego kraju. 4H jest dobrowolną, niezależną organizacją edukacyjną przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, kładącą szczególny nacisk na rozwój umiejętności życiowych, zainteresowań i podniesienie poziomu wiedzy. Program 4H powstał w USA na początku wieku. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów w języku angielskim: Head -głowa, Heart – serce, Hands – ręce i Health – zdrowie. Obecnie, programy propagujące ideę 4H prowadzone są w ponad 80 krajach świata. Program 4H rozwija się na obszarze całej Polski, głównie na terenach wiejskich. W ruchu 4H zaangażowanych jest ponad 10 tys. osób. Prezesem Fundacji jest Katarzyna Boczek. N