fbpx
Strona głównaPozostałeOświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii - Ukraina

Oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii – Ukraina

Główny Lekarz Weterynarii oświadcza, że wyraża zaniepokojenie wystąpieniem Dyrektora Departamentu Weterynarii w Ministerstwie Polityki Agrarnej Ukrainy, dr Iwana Bisiuka, który dzisiaj poinformował, że z powodu powtarzających się przypadków przemytu mięsa na Ukrainę nie ma zamiaru na razie znosić zakazu importu mięsa z Polski. N

Należy podkreślić, że strona polska opracowała i jest gotowa wdrożyć zaakceptowane przez służby ukraińskie procedury pozwalające na znaczne ograniczenie prób przemytu mięsa z Polski na Ukrainę, a wszystkie dokumenty w tej sprawie zostały przekazane stronie ukraińskiej.

Jednakże do dnia dzisiejszego nie zostało podpisane przez władze weterynaryjne Ukrainy porozumienie w tej sprawie, co nie pozwala na wdrożenie odpowiedniego systemu kontroli na granicy. Ukraińskie służby weterynaryjne nie wywiązały się z uzgodnień dotyczących chociażby utworzenia po stronie ukraińskiej systemu odbioru powiadamiania przez Głównego Lekarza Weterynarii Polski o transportach przesyłek mięsa i jego produktów na Ukrainę.

Oznacza to w praktyce, że pomimo gotowości strony polskiej do nawiązania współpracy mającej za zadanie eliminację prób nielegalnego wwozu mięsa na Ukrainę brak jest możliwości podjęcia takich działań.

Jednocześnie w dniu dzisiejszym Główny Lekarz Weterynarii ponowił pisemnie propozycję pilnego spotkania z Głównym Lekarzem Weterynarii Ukrainy oraz przedstawicielami służb celnych obu krajów w celu ostatecznego rozwiązania kryzysu.

Polskie służby weterynaryjne są pewne, że wykazanie dobrej woli obu stron powinno spowodować szybkie zniesienie zakazu eksportu mięsa na Ukrainę, jednocześnie pozwalające na ścisłą współpracę służb granicznych mającą na celu eliminację przemytu w busach i samochodach ciężarowych.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.