Ogród “szyty na miarę”

Trafnie zaprojektowany ogród to dzieło sztuki, które możemy podziwiać co dnia i jednocześnie urokliwe zacisze, stworzone według indywidualnych upodobań. Jak sprawić by architektura ogrodu stanowiła harmonijną całość łączącą wyczucie smaku i funkcjonalność? Wskazówek na temat przygotowania projektu i wyboru nawierzchni ogrodowej udzielają projektanci firmy AWBUD.

Projektowanie przestrzeni ogrodowej może okazać się zadaniem nie tylko łatwym, ale i pasjonującym. Aby odnaleźć się w meandrach architektury krajobrazu warto zasięgnąć porady u profesjonalistów, którzy pomogą nam ustalić nasze potrzeby oraz naszkicować plan działania. Aby rozpocząć pracę nad projektem potrzebujemy mapy terenu w skali 1:500 wraz z rzutem budynku. Zawsze pierwszym etapem naszych działań jest spotkanie z klientem. Podczas rozmowy określamy, w jakim kierunku pójdą dalsze prace. Stylistyka ogrodu musi być dostosowana do architektury domu oraz osobowości klienta. Inaczej urządzimy ogród dla amatora ogrodnictwa, a w zupełnie inny sposób dla osób lubujących się w minimalizmie jeśli chodzi o ogrodową zieleń – mówi Sławomir Kowina, architekt krajobrazu z firmy AWBUD.

Na początku był… projekt
Projekt jest przelaniem na papier wszystkich naszych wizji i pomysłów przytemperowanych przez racjonalną kalkulację wynikającą z możliwości posesji. Jak mówi Katarzyna Szafraniec, ekspert firmy AWBUD – Pytań jest wiele: czy potrzebne jest miejsce na parking, którą część ogrodu przewidujemy na odpoczynek, uwzględniając m.in. nasłonecznienie, jak z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności poprowadzić ciągi komunikacyjne. Niezwykle istotne jest dostosowanie rozkładu posesji do potrzeb poszczególnych domowników. W układzie nawierzchni należy wziąć pod uwagę przestrzeń rekreacyjną oraz wypoczynkową, miejsce dla dzieci, może to być mały plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę lub też zaciszną altankę dla bibliofila. Gdy jasno określimy nasze priorytety, można przystąpić do tworzenia koncepcji zagospodarowania terenu.
Podczas projektowania architekci biorą pod uwagę podkład, elementy istniejące, infrastrukturę, nawierzchnie, małą architekturę, a na końcu planują zieleń. W momencie wyrysowywania nawierzchni, architekci nanoszą na plan elementy wymagające wykopów ziemnych. Będą to wszelkiego rodzaju stawy, oczka wodne, źródełka, które mogą stać się stylowym motywem łączącym elegancję bruku z naturalnością wody. Kolejnym etapem jest rozlokowanie altanek lub pergoli.

Ponadczasowy i indywidualny styl
Początkiem projektowania samej nawierzchni wokół domu jest wybór odpowiedniej faktury kostki brukowej. Do klasycznych domków jednorodzinnych zawsze idealne będą kostki z linii Exclusive Melanż firmy AWBUD. Zarówno Rembrandt, jak i Rubens potrafią nadać otoczeniu indywidualności poprzez swoje niespotykane tonacje barw. Podobną ekspresję mają w sobie kostki melanż z linii jesiennej – gołębia, kasztanowa, safari i piasek pustyni. Dzięki nim do ogrodu wkracza przypływ wyjątkowego ciepła – podpowiada Katarzyna Szafraniec, architekt AWBUD. – W ofercie firmy AWBUD mamy do wyboru aż siedem rodzajów kostek z linii Exclusive, szlachetne antyczne. Przywołujący na myśl starodawną mapę Europy – bruk Marsylia i Normandia, harmonijnie połączą oba style.
Tradycjonalistom poleca się perfekcyjne kompozycje nawierzchni postarzanej z domem w klimacie rustykalnym. Powstanie wówczas obraz, na którym starobruk łączy się z drewnem domu i ciepłem roślin, tworząc przytulną atmosferę i spójną stylistykę skupiającą w sobie zabytkowość i historię.

Krajobraz idealnie kolorowy
Kolorystyka kostek z roku na rok nabiera subtelności, idealnie odpowiadając palecie barw matki natury. Chcąc uzyskać harmonijny efekt, należy aranżować barwy bruku w zgodzie z zewnętrznym designem domu, tj. dachem, jeśli jest widoczny, stolarką okienną lub elewacją budynku. Do domów w kolorach piaskowca, jasnego brązu z czerwonym lub brązowym dachem polecam kostki brukowe firmy AWBUD z linii Melanż o ciepłych, jesiennych barwach lub też hematytowym brukiem spod znaku szlachetnej kostki Picasso i Tycjan – proponuje Sławomir Kowina, ekspert z firmy AWBUD. Do elewacji w kolorach szarości i niebieskim, warto dobrać nieco mocniejsze akcenty brukowe. Odpowiednią kandydaturą będzie kostka płukana z linii Exclusive Dionizos, która zachwyca mocą barw bazaltu, granitu i cieplejszego piaskowca. Warto zwrócić uwagę również na to jaką przestrzeń chcemy wybrukować. Teren parkingowy i podjazd do garażu powinien być naturalnie w odcieniach ciemniejszych.

Perfekcja w doborze parametrów nawierzchni
Grubość bruku dobieramy zawsze w zależności od natężenia ruchu i obciążeń, jakie będą na niego działały. Optymalnym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych jest kostka o grubości 6 cm, o podbudowie 40 – 45 cm. Takie podłoże znosi nacisk do 3,5 ton. Sprostają temu wszystkie rodzaje bruku z ofert naszej firmy, począwszy od linii Standard, kończąc na serii Exclusive – podpowiada Sławomir Kowina z firmy AWBUD. Jeśli mamy do zabrukowania większe przestrzenie bardziej praktyczne będzie wykorzystanie w tym celu materiału o większych rozmiarach jak np. kostki płukanej Morfeusz i Posejdon z kolekcji Exclusive. Z kolei układając wąskie alejki, lepiej skorzystać z małych elementów. Dzięki temu unikniemy ich docinania i marnotrawstwa materiału. Zmysł praktyczny przyda się również w planowaniu szerokości ciągów komunikacyjnych. Optymalna szerokość ścieżki to 1,5 m. Jeśli chodzi o powierzchnię opasek wokół domu, warto zdecydować się na 1 – 1,2 m, ze względu na uniknięcie kolizji z wystającymi rynnami i parapetami.

Na końcu… właściwe wykonanie
Najpierw musimy wykonać korytowanie, czyli usunąć wierzchnią warstwę gruntu, następnie przeprowadzamy niwelację, czyli wyrównujemy dno wykopu. Niezbędnym punktem przygotowania terenu jest odprowadzenie wody, zawsze od budynku na zewnątrz działki. Jak podkreśla Sławomir Kowina, projektant firmy AWBUD – Odpowiednie prace wykonane w warstwach odsączających podbudowę są kluczowe. Dzięki temu nawierzchnia posłuży nam przez lata i unikniemy niekorzystnego efektu osiadania nawierzchni po zimowych roztopach. Nie można również dopuścić do tego, by woda z rynien została wypuszczona na kostkę brukową, co spowoduje wypłukiwanie z niej piasku i w efekcie niszczenie materiału.
Ułożenie nawierzchni nie jest zadaniem łatwym, stąd warto skorzystać z oferty firmy AWBUD, w których mieści się nie tylko wykonanie planu zagospodarowania przestrzeni, ale także zaproponowanie godnych zaufania, autoryzowanych wykonawców, dobrze znających produkt oraz możliwości jego zastosowania.

Informacje dodatkowe:
Firma Awbud powstała w 1989 r. z inicjatywy jej obecnego prezesa i głównego akcjonariusza Andrzeja Wuczyńskiego. W pierwszych latach działalności firma koncentrowała się na usługach budowlanych, od 1994 r. rozpoczęła produkcję betonu towarowego a od 1996 r. zaczęła produkcję prefabrykatów wibroprasowanych. W maju 2007 r. AWBUD przejął aktywa, rynek i klientów spółki Utex-Sigma, dzięki czemu znacznie powiększył swoje zdolności wytwórcze w tym asortymencie (2 dodatkowe zakłady: w Mikołowie-Bujakowie oraz Roszkowie). W lipcu 2007 r. AWBUD przejął firmę Betra (zakład w Raciborzu), specjalizującą się w produkcji prefabrykatów betonowych i żelbetowych. Długoletnie doświadczenie w produkcji betonu w połączeniu z własnym nowoczesnym zapleczem badawczym stanowią o przewadze konkurencyjnej firmy w branży. AWBUD oferuje klientom produkty najwyższej jakości. Dzięki stałej dbałości o podnoszenie jakości wyrobów AWBUD skutecznie konkuruje dziś na rynku budowlanym.