Mikrociągnik w produkcji mleka

Tak niepozorny pojazd, a rozwiązuje tak wiele codziennych problemów rolników, wyręczając ich z codziennej pracy fizycznej, a po godzinach stanowiąc wspaniałe źródło rozrywki, pozwalające cieszyć się przestrzenią, jaką dają tereny wiejskie. Mowa o mikrociągnikach marki Yamaha, wyposażonych w osprzęt TechLander. To zaskakujące, jak wiele zastosowań można dla nich znaleźć chociażby w gospodarstwie ukierunkowanym na produkcję bydła.

Sposób na zadbane pastwisko
Zdarza się, że na pastwisku pozostaje sporo niedojedzonej, suchej trawy, która ani nie zachwyca wyglądem, ani nie poprawia stanu darni. I to jest najlepszy moment, aby do zwinnego czterokołowca podczepić kosiarkę marki TechLander, zrównać z ziemią wszystkie niedojady i pozwolić młodej trawie rosnąć. Kosiarki dostępne są w wersji nożowej lub przeznaczonej na cięższe warunki pracy – bijakowej.

Czym zgarnąć paszę?
Częstym problemem w gospodarstwach ukierunkowanych na produkcję bydła jest czyszczenie korytarza paszowego. Krowy w poszukiwaniu smaczniejszych kąsków rozrzucają paszę po całym korytarzu, a rolnicy szukają coraz to nowych sposobów na ich zgarnianie. I w tej sytuacji z pomocą przychodzi Yamaha z pługiem zgarniającym marki TechLander. Dzięki regulacji kąta natarcia, to przeznaczone do prac porządkowych w obrębie gospodarstwa narzędzie pozwoli uporać się z codziennym problemem, a niewielki i zwrotny pojazd, jakim jest Grizzly, bez wysiłku zmieści się w ciasnych korytarzach budynków inwentarskich.

Porządek w obejściu
Posadzki korytarzy w oborach wymagają jednak czasem dokładnego czyszczenia w celu usunięcia kurzu oraz resztek organicznych zalegających w zakamarkach. Doskonały efekt przynosi wówczas zamiatarka przednia, której szczotka napędzana silnikiem spalinowym wyszoruje do czysta wszelkie powierzchnie w budynkach oraz na placach. Sposób jej zawieszenia z przodu mikrociągnika nie utrudnia manewrowania. Regulacja kąta zgarniania umożliwia wykorzystanie narzędzia zarówno do zamiatania wąskich korytarzy, jak i dużych placów, a zimą także do odśnieżania podwórka.
W utrzymaniu czystości na większych powierzchniach może pomóc także przyczepiana zamiatarka ze zbiornikiem. Niezależnie od tego, czy trzeba uprzątnąć podwórko, magazyn, czy też oczyścić trawnik ze skoszonej trawy lub zwierzęcych odchodów, maszyna ta doskonale zbierze wszystkie nieczystości, a możliwość łatwego opróżnienia zbiornika pozwala na wydajną i czystą pracę.

Wygodny transport na co dzień
O ile obora przeznaczona dla dorosłych zwierząt zwykle bywa przejazdowa i pozwala na zmechanizowanie codziennych prac, o tyle cielętniki, kwarantanny i inne pomieszczenia towarzyszące, często muszą być obsługiwane wyłącznie ręcznie. Dlatego zarówno przy transporcie paszy do takich pomieszczeń, jak i przy usuwaniu obornika, niezwykle przydatna może być przyczepa przystosowana do współpracy z mikrociągnikiem. Z ładownością na poziomie 450 kg można nią przewozić znaczne ilości towaru, a dzięki funkcji wywrotu, jej rozładunek przebiega sprawnie i bez wysiłku. Przyczepa podczepiona do mikrociągnika jest niezwykle wygodnym środkiem transportu tak w obejściu, jak i na polu. Ale któż wie lepiej jak ważną rolę w produkcji rolniczej odgrywa transport, jak nie sam rolnik?