Kukurydza 3D: ziarno, kiszonka, biogaz

W dniach 25-26 października, w Wolborzu odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Timac Agro Polska, poświęcona najnowszym trendom w uprawie kukurydzy pt. Kukurydza 3D” – gdzie każdy z trzech wymiarów reprezentował trzy nurty w jej uprawie: ziarno, kiszonka, biogaz.”

Gościliśmy czołowych producentów kukurydzy, przedstawicieli polskiej nauki, jak i gości z zagranicy. Prelegentów zagranicznych reprezentował Silvere Fredaigue z Timac Agro France, który przedstawił Physiostart – mikrogranulowany nawóz startowy przeznaczony do ultrazlokalizowanego siewu, zawierający ekstrakty z alg morskich. Polską naukę reprezentowali prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie oraz prof. Witold Grzebisz z UP w Poznaniu.

Otwierająca konferencję prelekcja prof. Witolda Grzebisza, poświęcona była racjonalnemu gospodarowaniu kluczowymi w odżywianiu kukurydzy składnikami, jak: P, Zn, Mg, S oraz wodą. Profesor wskazywał na ogromne, choć zbyt słabo wykorzystywane możliwości, jakie drzemią w potencjale jej plonowania i jakość osiąganych plonów. Prezentacja profesora rzuciła nowe światło na często pomijane w uprawie kukurydzy ziarnowej problemy, a startujące już na polu.

Równie dużym zainteresowaniem, cieszył się wykład prof. Kowalskiego na temat jakości kiszonki z kukurydzy, jako kluczowej paszy w żywieniu wysokowydajnego bydła mlecznego. Prezentacja profesora skupiała się na rosnących kosztach produkcji pasz wynikających z błędów, jak np.: brak porządku w silosie, niski plon skrobi czy zbyt dużą zawartość suchej masy, które to błędy limitują produkcyjność kukurydzy. Profesor podkreślał, że to nie dodatki paszowe, a wysokiej jakości kiszonka decyduje o wykorzystaniu potencjału dzisiejszego bydła mlecznego.

Trzecim, obok kukurydzy kiszonkarskiej i ziarnowej, wymiarem przedstawianym na konferencji był biogaz. Firma Timac Agro Polska przedstawiła – ENERGIS, autorski projekt dedykowany produkcji biomasy z kukurydzy przeznaczonej na biogaz w oparciu o sprawdzone rozwiązania oferowane przez firmę. Uzupełnieniem konferencji były prezentacje znanych kukurydzianych” rozwiązań Timac Agro Polska: Eurofertil NP 35 – nawóz dedykowany w podsiew, Soleflor – wspomagający mineralizację azotu z próchnicy, oraz wspomniany Physiostart.
Źródło: Timac Agro Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności