Gwarancje Banku BGŻ dla spółki PESA

Bydgoska spółka Pojazdy Szynowe PESA Holding podpisała kontrakt o wartości ponad 100 mln zł z włoskim Ferrovie Del Sud Est z Bari. Bank BGŻ udzielił spółce gwarancji, która dotyczy zwrotu zaliczki, należytego wykonania kontraktu oraz usunięcia wad i usterek w łącznej wysokości stanowiącej niemal 30% wartości umowy. Bank BGŻ jest wiodącą instytucją finansową obsługującą Pesę.

– O wyborze Banku BGŻ jako wiodącego partnera finansowego zadecydowała obok ceny usług bankowych duża elastyczność, dzięki której Bank był w stanie sprostać naszym oczekiwaniom – powiedział prezes PESY Tomasz Zaboklicki.
Kontrakt PESY Holding z Ferrovie Del Sud Est dotyczy dostawy 13 sztuk 3-członowych spalinowych zespołów trakcyjnych zaplanowanych na lata 2007-2009. Pojazdy będą wyposażone w 155 miejsc siedzących, z czego 21 w pierwszej klasie, dwie, rampy wjazdowe dla osób na wózkach inwalidzkich, system informacji pasażerskiej oraz klimatyzację. Maksymalna prędkość eksploatacyjna pojazdów to 120 km/h. Jest to jak do tej pory najbardziej wartościowy kontrakt zagraniczny bydgoskiej spółki.Koleje Ferrovie Del Sud Est, stanowiące własność Włoskiego Ministerstwa Transportu eksploatują 475-cio kilometrową sieć siedmiu niezelektryfikowanych linii kolejowych na południu Włoch, w regionie Puglia. Łączą one miasto Bari z Putigano (dwie oddzielne trasy), Taranto, Lecce, Gallipoli, Otranto i Gagliano.
O przyznaniu kontraktu bydgoskiej Pesie zdecydowała w głównej mierze atrakcyjność oferowanego produktu – wysoki komfort podróży, jaki zapewnia pasażerowi, jego nowoczesność oraz atrakcyjny wygląd. Nie bez znaczenia była również cena produktu, która jest niższa od cen pojazdów oferujących podobny poziom a produkowanych przez zachodnich konkurentów.

Aleksandra Myczkowska

Rzecznik Prasowy Banku BGŻ