fbpx
Strona głównaPozostałeBieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Rosnące zapotrzebowanie na produkty mleczarskieSzwajcaria rezygnuje z kwot produkcji mlekaRestrukturyzacja produkcji mleczarskiej w HiszpaniiPlanowany rozwój produkcji biopaliw we FrancjiPrzygotowania do wprowadzenia euro na Słowenii

Rosnące zapotrzebowanie na produkty mleczarskie

Specjaliści australijscy ocenili, że światowe zapotrzebowanie na produkty mleczarskie stale rośnie. Jednak kraje, które są głównymi eksporterami tych artykułów nie są w stanie sprostać temu popytowi. Produkcja mleka w Unii Europejskiej jest ograniczona przez kwoty produkcji. Jednocześnie w Australii i Nowej Zelandii, skąd pochodzi 50% produktów mleczarskich sprzedawanych na rynkach światowych, ograniczenia takie wprowadzono ostatnio. Szacuje się, że w tej sytuacji na rynku światowym produktów mleczarskich zaczną się liczyć nowe potęgi. Do państw tych zalicza się Brazylię i Argentynę. Dołączyć do nich mogą też Indie – największy producent mleka na świecie.

(Agra Europe 2005, nr 2161, s. M/6)
W.M.


Szwajcaria rezygnuje z kwot produkcji mleka

Szwajcaria rozpoczęła proces odchodzenia od limitowania produkcji mleka. Od maja 2006 r. rolnicy będą mogli decydować, czy chcą produkować mleko w dotychczasowym systemie kwot, czy poza nim. System kwot produkcji zostanie całkowicie zniesiony w 2009 r. Już obecnie stworzone zostały organizacje producentów, którzy będą działać w nowym systemie.

(Agra Europe 2005, nr 2161, s. N/6)
W.M.


Restrukturyzacja produkcji mleczarskiej w Hiszpanii

Rząd hiszpański zatwierdził plan restrukturyzacji produkcji mleczarskiej. Obejmuje on zlikwidowanie prywatnej sprzedaży kwot mlecznych. Od początku lipca rząd skupuje te kwoty od rolników rezygnujących z produkcji. Ceny wahają się w zależności od wieku farmera od 0,70 euro/kg do 0,50 euro/kg, są tym większe im starszy jest rolnik. Kwoty te następnie będą sprzedawane innym rolnikom. Cena wywoławcza wyniesie 0,50 euro/kg. Rolnicy, których kwota nie osiągnie 177 tys. kg będą mogli dostać dodatkowo 2,5 kg na każdy zakupiony wcześniej kilogram. W wypadku kwoty niższej niż 250 tys. kg ilość ta wyniesie 1,5 kg.
(Agra Europe 2005, nr 2161, s. N/3)
W.M.


Planowany rozwój produkcji biopaliw we Francji

Minister rolnictwa Francji planuje zwiększenie produkcji biopaliw w tym kraju, tak aby w 2010 r. stanowiła ona 5,75% ogólnej ilości zużywanych paliw. Oznacza to, że produkcja ma się zwiększyć o 950 tys. ton, nie jest tylko jasne, czy wzrost ten ma nastąpić do 2008, czy do 2010 r. Areał upraw roślin, z których wytwarza się biopaliwa zwiększy się do 2 mln ha. Powstanie 25 tys. dodatkowych miejsc pracy. Wybudowane zostanie 6 nowych zakładów przetwórczych, a ponad 20 innych zwiększy swoją moc przerobową.
(Agra Europe 2005, nr 2161, s. N/3)
W.M.


Przygotowania do wprowadzenia euro na Słowenii

Od 1 marca 2006 r. ceny wszystkich towarów na Słowenii będą podawane zarówno w obecnej walucie, tolarach, jak i w euro. Jest to działanie przygotowujące do zastąpienia tolara przez euro 1 stycznia 2007 r. Minister finansów Słowenii stwierdził, że przejściowy okres podawania cen w dwu walutach ma przyzwyczaić ludność do euro oraz zapobiec zaokrąglaniu cen wzwyż po przeliczeniu na euro, jak to miało miejsce w kilku innych krajach.
(Agra Europe 2005, nr 2161, s. N/5)
W.M.


Wybór i opracowanie redakcyjne: Wanda Mierzecka

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.