BCC nie daje za wygraną

Business Center Club nie daje o sobie zapomnieć. Organizacja po raz kolejny zażądała zmian w systemie KRUS, optując tym samym za wprowadzeniem podatku dochodowego w rolnictwie – poinformowała wczoraj redakcja rolna TVP. Obrady na ten temat toczą się w Komisji Trójstronnej. N

BCC dało się poznać bliżej rolnikom po opublikowaniu dokumentu pt. Raport w sprawie ostatecznego rozwiązania problemu KRUS”. Organizacja zaskarżyła również przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników do Trybunału Konstytucyjnego – przypominają w materiale dziennikarze TVP.
Przedsiębiorcy z BCC uznali, “że Polski system ubezpieczeń społecznych rolników jest jednym z najbardziej drastycznych przykładów nieracjonalnego zarządzania środkami publicznymi”. Raport wywołał prawdziwą burzę w środowisku rolniczym. Odcięło się od niego również ministerstwo rolnictwa.

Przez jakiś czas sprawa ucichła. Wczoraj TVP poinformowała, że BCC nie ustaje jednak w walce o zmiany w systemie KRUS i przenosi debatę na ten temat pod obrady Komisji Trójstronnej.

“Chcielibyśmy, żeby w Polsce obowiązywała równość wobec prawa. To znaczy, żeby każdy obywatel płacił podatki w zależności od tego, jaki dochód uzyskuje, a nie od tego, w jaki sposób uzyskuje” – powiedział redakcji rolnej TVP Zbigniew Żurek z BCC.

Przedstawiciele rządu, ale i organizacje rolnicze przekonują, że sytuacja w gospodarstwach jest zła i po wprowadzeniu podatku dochodowego niewielu rolników będzie go płacić.
Organizacje rolnicze podkreślają, że BCC zapomniało dodać, iż poniżej minimum socjalnego żyje na wsi 63% ludzi. Natomiast odsetek populacji żyjącej poniżej minimum egzystencji w mieście wynosi 3,3 na wsi 8,7%.
– Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to ja namawiam na to rolników. Średnie gospodarstwo 20 ha płaci 2 tys. podatku rolnego. Na to, żeby rolnicy zapłacili 2 tys. podatku dochodowego, musieliby mieć czystego dochodu 30 tys. Lepiej by na tym wyszli – powiedział z kolei redakcji Wrp.pl Mirosław Serafinowicz, członek Wielkopolskiej Izby Rolniczej z powiatu Kolskiego.
Argumenty te nie przemawiają jednak do przedstawicieli BCC, którzy twierdzą, że po wejściu do UE dochodowość polskich rolników znacznie się poprawiła – informuje redakcja rolna TVP.

MS/Wrp.pl
TVP – redakcja rolna