25 lat minęło… czyli jubileusz Bury

W tym roku firma Bury obchodzi 25 urodziny. Przez te lata, jej właścicielowi udało się stworzyć markę godną zaufania ze sporym dorobkiem na swoim koncie. Potwierdza to zarówno zainteresowanie i wysoka sprzedaż maszyn tej marki oraz rozwój firmy na przestrzeni lat i ekspansja na zagraniczne rynki.

W połowie września br., właściciel firmy Bury zorganizował jubileuszowe obchody w Nieborowie. Połączone one były z wykładami oraz zwiedzaniem Muzeum Motoryzacji, gdzie można było podziwiać modele pojazdów z początku XX wieku. Sama impreza zorganizowana była w stylu PRL, co również było ogromną atrakcją dla zaproszonych gości. Na spotkanie przybyli zarówno przedstawiciele władz samorządowych, mediów, kontrahentów oraz dilerów firmy.

Jak to było?…

Podczas gali jubileuszowej, zgromadzeni goście mogli poznać historię firmy Bury. Mimo, że powstała ona w 1991 r., jej właściciel, Wojciech Bury pierwszą maszynę zbudował już w 1987 roku.

Firma powstała w Urbańszczyźnie k. Łowicza, w rodzinnej miejscowości P. Wojciecha. Już 4 lata po jej utworzeniu, głównym miejscem produkcji był nowo zakupiony POM w Kutnie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, w nowej siedzibie powstawały coraz bardziej zaawansowane maszyny i coraz bogatsza oferta. To z kolei wpłynęło na atrakcyjność marki na zagranicznych rynkach, pojawiła się możliwość współpracy z zagranicznymi dostawcami podzespołów, z której Wojciech Bury skorzystał. I tak, przedsiębiorstwo zaczęło produkować wysokiej jakości maszyny, konkurencyjne na zagranicznych rynkach.

W 1999 roku w fabryce Bury powstał pierwszy opryskiwacz z komputerem firmy TeeJet. Dwa lata później, opryskiwacz polowy Pelikan 1500 otrzymał nagrodę w konkursie IBMER na Maszynę Roku 2001. W 2002 roku opryskiwacz zaczepiony Wulkan z komputerem TeeJet został nagrodzony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od tego czasu rozwój Burego nabierał coraz szybszego tempa…

Na początku XXI wieku firma Bury rozpoczęła współpracę z ośrodkami badawczymi, wprowadzając do swoich maszyn innowacyjne rozwiązania. Jako jedna z czterech polskich firm, Bury uczestniczył w targach Agritechnica 2003 w Hanowerze.

Znaczny rozwój firmy nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej, kiedy sprzedaż maszyn za granicę nie była już ograniczona barierami terytorialnymi. W 2005 roku przy współpracy z PIMR Poznań powstała brona talerzowa KBT 3m i 4m – laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. targów AGROTECH w Kielcach w 2006 roku, czy Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2008 roku. Z kolei w 2009 roku powstał największy opryskiwacz polowy Pelikan Max o pojemności zbiornika głównego nawet do 6 000 litrów. Opryskiwacze tej serii również zdobyły wiele nagród.

…jak jest?…

W ofercie firmy Bury, poza opryskiwaczami Pelikan, dostępne są też doceniane przez rolników opryskiwacze zawieszane serii Perkoz, czy sadownicze serii Wulkan.

Firma Bury w ciągu 25 lat istnienia na rynku z małego przedsiębiorstwa stała się znaczącym w Polsce producentem maszyn rolniczych. Stworzona z pasji, prowadzona z sercem, okraszona wieloma poświęceniami i wyrzeczeniami – tak w kilku słowach można opisać jej historię.

Na miejscu, poza samą fabryką, prowadzony jest Ośrodek Stacja Nieborów, Muzeum Motoryzacji w Nieborowie oraz Restauracja Posterunek 77.

…i jak będzie?

Plany na przyszłość są jeszcze bardziej obiecujące, niż dotychczasowe osiągnięcia firmy – Wojciech Bury zapowiada dalszą współpracę z firmą TeeJet, kierując się w stronę rolnictwa precyzyjnego. Wkrótce powstanie również nowa hala produkcyjna oraz do testowania sprzętu. Bury planuje wprowadzić również do swojej oferty nowy sadowniczy opryskiwacz tunelowy.

A to tylko część z planowanych innowacji i inwestycji. Trzymamy więc kciuki za kolejne projekty – w końcu polskie firmy mają ogromny potencjał na rynku zarówno europejskim, jak i światowym, a firma Bury jest tego najlepszym przykładem.

Renata Struzik, Anna Arabska