fbpx

Żniwa rzepakowe zakończone

Tegoroczne żniwa rzepakowe zakończyły się. Mimo zmniejszenia powierzchni zasiewów w stosunku do roku 2008 r. oraz niesprzyjającej pogody, ten rok okazał się korzystny dla producenta. Całkowity areał uprawy rzepaku w kraju Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku ocenia na ponad 750 tys. ha, czyli ok. 3% mniej niż w roku ubiegłym.

Według szacunków, zbiory przekroczyły 2,2 mln ton i są wyższe niż szacowano je w czerwcu. Zebrane ziarno jest wysokiej jakości i o dobrym zaolejeniu.
Pomimo wyższych plonów i dobrej jakości rzepaku (średnie zaolejenie wynosiło ponad 43%), ceny oferowane przez firmy skupowe i zakłady tłuszczowe nie były zadowalające dla producentów.
Skup rozpoczął się w połowie lipca, płacono wtedy średnio (średnia arytmetyczna) 1140 zł/t.
Do końca lipca cena szybko spadała, głównie pod wpływem umacniającej się złotówki i spadku cen rzepaku na giełdzie MATIF. Minimum ceny osiągnęły ostatniego dnia lipca, kiedy średnia cena skupu wyniosła 957 zł/t. W sierpniu ceny odbiły się od dna i zaczęły nieznacznie rosnąć. W ostatnich dniach skupu za rzepak płacono średnio 1027 zł/t.
Znacznie wyższe ceny można było uzyskać podpisując umowy handlowe.

Samasz loteria - baner

We wrześniu zakończył się skup w punktach skupowych, rzepak skupowany jest nadal przez zakłady przetwórcze w ramach umów handlowych.
Należy podkreślić, że wyższe plony tylko częściowo zrekompensowały spadek cen w stosunku do ub. roku.
Obecna krytyczna sytuacja na rynku zbóż prawdopodobnie przyczyni się do tego, że zasiewy na rok 2010 nie ulegną zmniejszeniu w porównaniu z rokiem bieżącym.
Według szacunków zrzeszenia, ceny rzepaku powinny wzrosnąć od stycznia 2010 r. Jeżeli rolnik ma możliwość przechowania ziarna, może zyskać na jego sprzedaży.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner