Żywność podrożeje w pierwszej połowie roku

Żywność podrożeje w tym roku o 4-5 proc. – uważa dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski. Podwyżek należy się spodziewać w pierwszej połowie roku.

Jak powiedział PAP Kowalski, zwyżki cen żywności wynikają głównie z słabszych zbiorów w 2010 roku. Dotyczy to gorszych niż w rok wcześniej zbiorów zbóż, a także słabych zbiorów owoców i warzyw.

Jak podał GUS ubiegłoroczne zbiory zbóż były o 8,5 proc. niższe w 2009 r. i wyniosły 27,3 mln t, owoców – spadły o 20,5 proc., a warzyw – o 13 proc.

W drugiej połowie roku – o ile nie przytrafią się żadne klęski żywiołowe – ceny produktów roślinnych powinny spadać, będzie natomiast drożało mięso. Obecnie – ze względu na niskie ceny skupu żywca wieprzowego i małą opłacalność chowu trzody – część rolników zmniejsza produkcję, a to będzie skutkowało wzrostem cen wieprzowiny – wyjaśnił szef Instytutu.

Gospodarstwa domowe w Polsce średnio wydają na jedzenie 21 proc. swoich dochodów. W przypadku najbiedniejszych, jest to nawet 30 proc.
PAP, wp.pl