fbpx

Żywność najdroższa od lipca 2014 roku; Chiny napędzają wzrost cen zbóż

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny żywności wzrosły w styczniu ósmy miesiąc z rzędu. Najbardziej zdrożały zboża, oleje roślinne i cukier.

Wskaźnik cen żywności FAO wyniósł średnio 113,3 punktu w styczniu, co oznacza wzrost o 4,3% od grudnia 2020 r. I najwyższy poziom od lipca 2014 r.

Wskaźnik cen zbóż FAO wykazał gwałtowny wzrost o 7,1% miesięcznie, na czele z cenami kukurydzy, które wzrosły o 11,2% i są obecnie o 42,3% powyżej poziomu ze stycznia 2020 r., odzwierciedlając coraz bardziej ograniczoną globalną podaż przy znacznych zakupach dokonywanych przez Chiny i niższe niż oczekiwano szacunki dotyczących produkcji i zapasów w Stanach Zjednoczonych, a także tymczasowe zawieszenie rejestracji eksportu kukurydzy do Argentyny.

Ceny pszenicy wzrosły o 6,8%, napędzane silnym globalnym popytem i oczekiwaniami dotyczącymi zmniejszonej sprzedaży ze strony Federacji Rosyjskiej, gdy w marcu 2021 r. Podwoi się jej cło eksportowe na pszenicę. Wysoki popyt ze strony kupujących z Azji i Afryki był podstawą wysokich cen ryżu.

Indeks cen oleju roślinnego FAO wzrósł w miesiącu o 5,8%, osiągając najwyższy poziom od maja 2012 r.

Indeks cen cukru FAO był o 8,1% wyższy niż w grudniu, ponieważ silny globalny popyt importowy wzbudził obawy o niższą dostępność ze względu na pogarszające się perspektywy upraw w Unii Europejskiej, Federacji Rosyjskiej i Tajlandii, a także bardziej suche niż normalnie warunki pogodowe w Ameryka Południowa. Rosnące ceny ropy naftowej i silniejszy real brazylijski również wspierały międzynarodowe ceny cukru.

Indeks cen produktów mlecznych FAO wzrósł o 1,6%, czemu sprzyjały wysokie zakupy Chin przed zbliżającymi się świętami noworocznymi w tym kraju, przy sezonowo niższych dostawach eksportowych w Nowej Zelandii.

Wskaźnik cen mięsa FAO wzrósł o 1,0% od grudnia, na czele z energicznym globalnym importem mięsa drobiowego, zwłaszcza z Brazylii, pośród wybuchów ptasiej grypy, które ograniczyły produkcję i eksport z kilku krajów europejskich.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.