Żywiec wieprzowy z Ameryki i Japonii we Francji na cenzurowanym

Francja wprowadziła zakaz importu żywych świń, nasienia oraz produktów ubocznych z USA, Kanady, Meksyku i Japonii ze względu na obawy związane z wpływem wirusa PED, który obowiązuje od 3 maja br.

PED (epidemiczna biegunka świń) spowodowała masowe upadki świń w Ameryce Płn. i Azji. Restrykcje nie obejmują mięsa i przetworów wieprzowych, ponieważ choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi. Od czasu wykrycia pierwszych przypadków wirusa w USA w 2013 r. zanotowano w tym kraju około 7 mln padnięć prosiąt, a ceny detaliczne wieprzowiny wzrosły do rekordowo wysokiego poziomu. Wirus PED atakuje głównie prosięta do 10 dnia życia i rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt, a także przez paszę i komponenty paszowe produkowane z krwi zakażonych zwierząt.

 

Tymczasowe restrykcje dotyczące importu żywca wieprzowego z USA wprowadziły już Chiny i Japonia. Francja jest pierwszym krajem UE, który zastosował podobny zakaz. W kwietniu Francuzi zaproponowali przyjęcie embarga na szczeblu unijnym, lecz na skutek braku poparcia Niemiec, Holandii i Danii, Komisja Europejska odrzuciła tę inicjatywę.

(Źródło: FAMMU/FAPA)