Zyskają małe gospodarstwa, młodzi rolnicy i ci modernizujący swoje gospodarstwa

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla Polski został zatwierdzony już miesiąc temu, jako jeden z pierwszych w Europie. Teraz resort rolnictwa przygotował broszurę informacyjną o wsparcie w ramach programu. Co się zmieniło?

Dokładnie 12 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła polską wersję PROW na kolejne lata. Dokument ten zawiera ponad 700 stron – w końcu program ten jest bardzo rozbudowany i szczegółowo określa jakie wsparcie zostanie skierowane na obszary wiejskie. A będzie ono spore, bo do rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej popłynie aż 42,4 mld euro, z czego 13,5 będzie z budżetu PROW.

Aby warunki i zasady korzystania ze wsparcia były dostępne dla beneficjentów, ministerstwo rolnictwa przygotowało broszurę, w której w skrócie opisuje każdy rodzaj dostępnej pomocy i zasady ubiegania się o nią. Jednym słowem – 700 stron PROW w pigułce. Już teraz można ją przeczytać na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/Publikacje-biblioteka/PROW_2014-2020_12_2014.pdf natomiast wersja papierowa będzie dostępna dla każdego jeszcze w styczniu w placówkach ARiMR.

Na co wydamy pieniądze z PROW?
Przede wszystkim, nowy PROW stawia na zwiększenie konkurencyjności i rentowności gospodarstw rolnych. Ok. 1/3 budżetu będzie przeznaczona na ten cel, szczególnie, aby wzmocnić współpracę pomiędzy rolnikami, firmami przetwórczymi i strefą handlu. To z kolei ma znacząco wpłynąć na stworzenie współodpowiedzialności za kształtowanie rynku żywnościowego w Polsce i Europie oraz pozwolić lepiej odczytywać potrzeby konsumentów. Doceniona będzie również sprzedaż bezpośrednia produktów rolno-spożywczych przez rolników oraz działalność rolnicza proekologiczna.
Pieniądze popłyną również na wspomaganie terenów wiejskich i podniesienie atrakcyjności gospodarczej tych obszarów, w tym na rozwój usług, oczywiście, jeśli nie będą one szkodzić środowisku naturalnemu i klimatowi.

Co nowego?
Zakres nowego PROW jest podobny do poprzedniego z lat 2007- 2013, ale została  nieco zmieniona jego konstrukcja. Zmniejszono liczbę tzw. „działań”, za to rolnicy będą mogli skorzystać równolegle z różnych "poddziałań". Będzie 25 form wsparcia, również kontynuacja tych dotychczasowych.

W „Modernizacji gospodarstw rolnych” wysokość dopłat będzie zależna od rodzaju inwestycji – najwięcej dostaną producenci prosiąt (do 900 tys. zł.), inne inwestycje związane z produkcją zwierzęcą (do 500 tys. zł.), a pozostałe do 200 tys. zł. Poza tym, pomoc otrzymają młodzi rolnicy. Ci będą bardzo zadowoleni, ponieważ dostaną oni na dobry początek 100 tys. zł. I wyższe dopłaty bezpośrednie.
W kolejnych latach stawiamy na małe gospodarstwa – nowe PROW będzie wspierało ich restrukturyzację. Na start dostaną 60 tys. zł. Na poprawę swojej dochodowości, a po zwiększeniu rentowności PROW otworzy przed nimi kolejne możliwości. Dodatkowo, jeśli jednak właściciele małych gospodarstw zdecydują się na ich sprzedaż, dostaną rekompensaty w wysokości 120% dopłat, które by dostali do końca trwania programu, czyli do 2020 roku.

Renata Struzik, źródło: ARiMR