fbpx

Zwyczaje higieniczne dawnej wsi

W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku czynna jest wystawa czasowa pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.

W najbliższą niedzielę, tj. 16 października o godzinie 12 autorka wystawy – Dorota Kalinowska – opowie o nie najlepszych warunkach sanitarnych, w jakich żyli mieszkańcy wsi minionych czasów, co było tego przyczyną oraz o skutkach zaniedbywania higieny. Będzie można też dowiedzieć się, w jaki sposób radzono sobie z brudem bez środków czystości przy pomocy naturalnych metod, np. piorąc w ługu. Przybliży także trudny temat związany z początkami wdrażania zasad higienicznych.

Samasz loteria - baner

Podczas zwiedzania wystawy będzie można obejrzeć tradycyjne sprzęty związane z utrzymaniem higieny, np. kijanki do prania, balie drewniane klepkowe oraz cynkowe, wyżymaczki, różne typy żelazek (jednopłytowe, na węgiel, na duszę, do prasowania koronek), pralki ręczne, maglownice i wiele interesujących, dziś już nieużywanych przedmiotów.

Osoby nieznające dawnych sprzętów związanych z utrzymaniem higieny, będą mogły spróbować swoich sił przy maglownicy czy tarze do prania.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.