fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZwolnienie ukraińskiego zboża z ceł jeszcze przez rok. Tego chce Komisja Europejska

Zwolnienie ukraińskiego zboża z ceł jeszcze przez rok. Tego chce Komisja Europejska

Komisja Europejska ma zaproponować państwom członkowskim przedłużenie zawieszenia ceł i środków ochrony handlu w imporcie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy o rok.

Tak wynika ze słów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

– W zeszłym roku anulowaliśmy wszystkie cła i kontyngenty na towary z Ukrainy. To był wielki sukces… Dziś mogę ogłosić, że zaproponujemy przedłużenie tej umowy handlowej na kolejny rok – powiedziała przewodnicząca KE na konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Wczoraj przy polsko-ukraińskiej granicy m.in. w Dorohusku odbył się protest rolników pokrzywdzonych przez import zboża z Ukrainy a tym samym niemożność sprzedaży własnych płodów rolnych po cenach choćby osiąganych w państwach Europy Zachodniej. Komisja Europejska rozważa uruchomienie rezerwy kryzysowej aby pomóc poszkodowanym rolnikom z krajów sąsiadujących z Ukrainą, jednak to pieśń przyszłości, o ile w ogóle taka pomoc zostanie zrealizowana. Ostatnio minister Henryk Kowalczyk stwierdził, że korytarze solidarnościowe to hasło, za którym dziś tak naprawdę nic nie stoi, a zboże, które wjeżdża na teren Polski jest już zbożem unijnym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.