fbpx

Zwalczanie perzu wiosną w roślinach uprawnych

Perz można zwalczać mechanicznie, jak też chemicznie herbicydami. Najlepiej,  zwłaszcza przy dużym jego nasileniu, stosować obie metody. W trakcie wegetacji roślin dwuliściennych do zwalczania perzu wykorzystujemy głównie graminicydy.

Walka mechaniczna polega na wykonaniu 15-20 cm orki, a następnie wydostanie rozłogów na powierzchnię pola kultywatorem o sprężystych łapach i broną. Po przeschnięciu zgrabia się je bronami, dodatkowo przesusza i wyschnięte zbiera z pola.

Wówczas można je wrzucić do kompostownika, traktując uzyskany w następnym roku kompost jako cenny nawóz organiczny. Zabiegi te można prowadzić zarówno w okresie pożniwnym, jak też wiosennym. Perz można też zniszczyć poprzez kilkakrotne (co 7-10 dni) użycie brony talerzowej, która potnie rozłogi na drobne odcinki, które następnie w miarę głęboko (na 20-25 cm) przyoruje się. Na ogół nie dotyczy to wiosennych zabiegów, chyba że pole jest silnie zaperzone.

Chemicznie najlepsze wyniki uzyskuje się zwalczając go w okresie poza wegetacyjnym  totalnym herbicydem, jakim jest Roundup i jego liczne generyki, zawierające substancję czynną glifosat.

Przykładowe graminicydy na perz

W trakcie wegetacji roślin dwuliściennych zwalczany jest głównie graminicydami, zawierającymi następujące przykładowe substancje czynne: chizalofop-P-etylu, fluazyfop-P-butylowy i propachizafop. Zwalczają one także inne chwasty jednoliścienne:  miotłę zbożową, chwastnicę jednostronną, owies głuchy, wyczyniec polny, wiechlinę roczną i samosiewy zbóż.

Walka chemiczna odpowiednim graminicydem, jest najbardziej skuteczna, we wczesnej fazie rozwoju części nadziemnej perzu (do 10-15 cm wysokości), kiedy pocięte wcześniej rozłogi (np. broną talerzową) wytworzą 4-6 liści. Jeszcze lepsze wyniki uzyskuje się dzieląc zalecaną dawkę herbicydu na połowę i stosując dwukrotny oprysk w odstępach 3-4 tygodni.

W miarę ciepła pogoda, wilgotna gleba i większe usłonecznienie, zwiększają skuteczność chwastobójczą. Graminicydy nie powinny być stosowane podczas wietrznej pogody i opadów deszczu, jak też długotrwałej suszy.

Przed opryskiem należy się zapoznać z instrukcją ich stosowania, zwracając uwagę na sąsiedztwo upraw jednoliściennych, a więc zbóż, w tym kukurydzy, prosa i sorga. Ważny jest też okres po którym można wykonywać pierwsze uprawki mechaniczne (zwykle po 3-4 tygodniach od oprysku), ewentualnie wysiew roślin następczych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.