Zwalczanie omacnicy – czas na drugie rozdanie kruszynka

Omacnica prosowianka od lewej: samica i samiec; Fot. P. Bereś

Wzrost intensywności lotu samic omacnicy prosowianki i składanie jaj wyznacza czas na introdukcję kruszynka, naturalnego wroga omacnicy prosowianki.

Plantatorzy kukurydzy z południa Polski już w przewadze wyłożyli preparaty z kruszynkiem. W tej chwili introdukcję kruszynka powinni przeprowadzić plantatorzy w środkowej Polsce. Natomiast na północy plantacje należy monitorować, tu najprawdopodobniej termin przypadnie za kilka dni.

Dwukrotne wyłożenie kruszynka jest konieczne na plantacjach, gdzie stwierdza się liczne występowanie omacnicy prosowianki. Na innych polach wystarcza na ogół jednorazowa introdukcja  kruszynka.

Dostępne są kartonowe zawieszki lub kapsułki zawierające entomofaga, które zamieszcza się na najwyższym, najlepiej rozwiniętym liściu kukurydzy i tuż przy łodydze. W zawieszce ułożone są larwy kruszynka, które po kilku lub kilkunastu dniach rozwijają się i wylatują w dużych ilościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności