Zwalczanie miotły zbożowej jesienią. Sprawdź, jakie herbicydy zastosować

Zwalczanie miotły zbożowej –  jesienią plantacje zbóż ozimych narażone są na silną konkurencję ze strony form ozimych miotły zbożowej. Formy te niezwalczone jesienią, stają się wiosną niezwykle uciążliwe dla zbóż ozimych, powodując straty w plonie ziarna sięgające nawet 30 proc. Podpowiadamy, jakie herbicydy zastosować przeciwko miotle.

reklama
Baner Amazone

Na całe szczęście plantator ma do dyspozycji całą gamę różnych substancji czynnych (s.cz.), które skutecznie ograniczają miotłę zbożową w okresie jesiennej wegetacji zbóż ozimych.

Od fazy liścieni do fazy pełni lub końca krzewienia zbóż

Flufenacet – stosowany jest do ograniczania chwastów jednoliściennych w tym miotły zbożowej. Polecany jest do ochrony plantacji pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta ozimego i pszenżyta ozimego, od fazy liścieni do 3 rozkrzewienia.

reklama
Baner Kioti

Beflubutamid – może być stosowany jedynie w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym w fazie liścieni do pełni krzewienia. Oprócz miotły zbożowej, zwalcza również niektóre chwasty dwuliścienne.

Diflufenikan + flufenacet  – mieszanina tych dwóch s.cz., polecana jest do ochrony plantacji  pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta ozimego i pszenżyta ozimego od fazy liścieni do początku lub pełni krzewienia. Poza  miotłą zbożową, zwalcza jeszcze niektóre gatunki jedno i dwuliścienne.

Chlorotoluron + diflufenikan – ta fabryczna mieszanina stosowana jest do zwalczania miotły zbożowej i całej gamy uciążliwych chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej, jęczmieniu ozimym i pszenżycie ozimym. Zakres aplikacji jest bardzo szeroki, gdyż obejmuje fazę liścieni poprzez fazę 3 liści aż do końca krzewienia.

Flufenacet + pikolinafen – duet ten, może być stosowany do ochrony plantacji pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta ozimego i pszenżyta ozimego przed miotła zbożową ale również przed niektórymi chwastami dwuliściennymi. Również i w tym przypadku termin aplikacji obejmuje fazę od liścieni do końca krzewienia.

Od fazy pierwszych liści właściwych do fazy pełni lub końca krzewienia zbóż

Diflufenikan + florasulam + penoksulam – gotowa fabrycznie sporządzona mieszanina tych trzech s.cz., polecana jest do ochrony plantacji pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i pszenżyta ozimego przed miotłą zbożową oraz niektórymi chwastami dwuliściennymi. Trio to można stosować od fazy 1 liścia właściwego do 3 rozkrzewienia zbóż.

Prosulfokarb – substancja ta zalecana jest do ochrony pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego oraz pszenżyta ozimego od fazy 1 liścia do pełni krzewienia. Skutecznie zwalcza miotłę zbożową oraz niektóre gatunki dwuliścienne.

Pinoksaden – substancje tę można aplikować w bardzo szerokim przedziale czasowym a mianowicie od fazy 1 liścia do końca krzewienia  pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta ozimego i pszenżyta ozimego. Skutecznie ogranicza tylko chwasty jednoliścienne w tym oczywiście miotłę zbożową. Substancję tę można stosować nawet w bardzo niskiej temperaturze, jednak nie mniejszej jak 2°C.

Chlorotoluron – można go stosować nieco później, a mianowicie od fazy 2-3 liścia do końca krzewienia pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i pszenżyta ozimego. Oprócz miotły zbożowej, zwalcza ponadto jeszcze kilka gatunków dwuliściennych. Substancja ta wykazuje zadawalające działanie nawet w bardzo niskiej temperaturze 0-2°C.

Mezosulfuron metylowy + tienkarbazon metylu – ta gotowa dwuskładnikowa mieszanina, polecana jest do ochrony plantacji pszenicy ozimej, żyta ozimego i pszenżyta ozimego od fazy 3 liści do końca krzewienia. Skutecznie ogranicza miotłę zbożową oraz inne chwasty jednoliścienne. Ponadto bardzo dobrze eliminuje z łanu zbóż, większość uciążliwych chwastów dwuliściennych.

Od fazy początku krzewienia do końca wegetacji jesiennej zbóż

Propoksykarbazon sodowy + mezosulfuron metylowy – duet ten jest bardzo skuteczny w ograniczaniu chwastów jednoliściennych (w tym miotły zbożowej) oraz sporej gamy uciążliwych gatunków dwuliściennych, występujących w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie ozimym. Mieszaninę tę należy stosować łącznie z adiuwantem Biopower, w temperaturze powietrza nie niższej jak 5°C.

 

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI