fbpx

Zwalczanie chowaczy łodygowych. Jaki insektycyd na szkodniki rzepaku?

Podpowiadamy jakie substancje chemiczne insektycydów zastosować do zwalczania chowaczy łodygowych w rzepaku ozimym i na co zwrócić uwagę przy o[pryskiwaniu plantacji.

Zagrożenie ze strony wiosennych szkodników rzepaku w poszczególnych latach i rejonach kraju jest zmienne i wynika z przebiegu pogody. Ważną kwestią z uwagi na wczesnowiosenne warunki pogodowe (które potrafią się dynamicznie zmieniać) jest optymalna temperatura działania danego insektycydu, którą należy mierzyć przy gruncie bezpośrednio na własnej plantacji.

Problemem, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny jest wykształcanie odporności przez lokalne populacje szkodników na niektóre substancje czynne insektycydów – w niektórych rejonach uprawy rzepaku to zjawisko dotyczy też chowaczy łodygowych. Powodem tej sytuacji jest jednostronne stosowanie jednej tej samej substancji czynnej lub kilku należących do jednej grupy chemicznej.

Z tego względu zaleca się, w miarę możliwości, przemienne stosowanie insektycydów z różnych grup chemicznych różniących się mechanizmem działania. Jednak z powodu stopniowego wycofywania kolejnych substancji czynnych jest to coraz trudniejsze zadanie.

Przykładowe substancje czynne zarejestrowane do zwalczania chowaczy łodygowych w rzepaku ozimym
Substancja czynna Grupa chemiczna (IRAC) Optymalna temperatura działania
Cypermetryna*, deltametryna, gamma-cyhalotryna**, lambda-cyhalotryna, tau-fluwalinat** pyretroidy (3A) poniżej 20°C
Etofenproks etery arylo-propylowe (3A)
Acetamipryd neonikotynoidy (4A) szeroki zakres
Acetamipryd + lambda-cyhalotryna neonikotynoidy (4A) + pyretroidy (3A)
Flupyradifuron + deltametryna butenolidy (4D) + pyretroidy (3A)

* tylko chowacz czterozębny, ** tylko chowacz brukwiaczek

Fragment artykułu „Pierwsze wiosenne szkodniki rzepaku” autorstwa dr inż. Przemysława Strażyńskiego z IOR–PIB w Poznaniu, który ukazał się w marcowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.