fbpx
Strona głównaWiadomościZwalczanie chorób zakaźnych zwierząt w 2021 roku bardziej efektywne?

Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt w 2021 roku bardziej efektywne?

Rok 2020 nie rozpieszczał hodowców zwierząt. Nie chodzi tu tylko o niskie ceny skupu, często poniżej kosztów produkcji, jak to miało miejsce na rynku drobiu czy trzody chlewnej, ale również o choroby zakaźne. Z Jednej strony skutecznie sen z powiek hodowców trzody chlewnej spędzał nadal rozwijający się afrykański pomór świń, a w przypadku producentów drobiu ptasia grypa. Do tego doszedł jeszcze koronowirus, który spowodował zamkniecie wielu rynków zbytu zarówno w kraju jak i zagranicą.

Jaki będzie dla branży hodowlanej rok 2021? Oby był bardziej opłacalny i bardziej zdrowy zarówno dla ludzi jak i zwierząt – życzą sobie rolnicy. Na pewno zarówno ASF jak ptasiej grypy czy koronowirusa nie uda się nam pozbyć w jednej chwili. Tutaj przed hodowcami jak i resortem rolnictwa, weterynarią i innymi wspomagającymi służbami jeszcze bardzo długo droga do osiągnięcia sukcesu.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwalczanie afrykańskiego pomoru świń będzie w 2021 roku realizowane w oparciu o działania wskazane w Strategii UE dotyczącej ASF, która wskazuje trzy najistotniejsze działania z punktu widzenia walki z tą chorobą. Po pierwsze konieczna jest redukcja populacji dzików – w ramach planowej gospodarki łowieckiej aby ich populacja była na poziomie pojemności naturalnych siedlisk, uzupełniana ochroną tych siedlisk i odstrzałem sanitarnym. Po drugie usuwanie martwych dzików ze środowiska naturalnego, a po trzecie bioasekuracja gospodarstw – kontynuowane będą działania na rzecz podnoszenia poziomu zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących świnie.

Jak zaznacza MRiRW działania te będą skupione na dostosowaniu bioasekuracji do wektorów przenoszenia tych chorób w gospodarstwach, zróżnicowanych pod względem rozmiaru, sposobu, technologii i kierunku chowu. Poprawią efektywność bioasekuracji i jednocześnie zmniejszą jej uciążliwość. Ponadto, na terytoriom Polski kontynuowany będzie program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczania.

W roku 2021 istnieje ryzyko wystąpienia na terytorium RP kolejnych przypadków i ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Występowanie wirusa jest związane z migracją dzikiego ptactwa w sezonie jesienno-zimowym. W przypadku wystąpienia choroby Inspekcja Weterynaryjna podejmować będzie działania związane z jej likwidacją w ogniskach. W 2021 r. kontynuowany będzie także program mający na celu wykrycie występowania zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian Influenza) zarówno u drobiu, jak i u ptactwa dzikiego. Według MRiMW konieczne jest dostosowanie działań, aby z jednej strony były bardziej efektywne, a z drugiej bardziej dostosowane do rozmiaru i technologii produkcji.

W 2021 kontynuowane będą także inne programy zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Dotyczy to programów zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach: kur hodowlanych i kur niosek gatunku Gallus gallus, brojlerów gatunku kura (Gallus gallus) oraz indyków hodowlanych i rzeźnych. Kontynuowany będzie program zwalczania gąbczastej encefalopatii bydła.

– Prowadzenie badań monitoringowych jest nieodzownym elementem systemu kontroli przenośnych gąbczastych encefalopatii przeżuwaczy (TSE) oraz pozwala na utrzymanie statusu Polski, jako kraju o znikomym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Nadal realizowany będzie program zwalczania wścieklizny. Z uwagi na zagrożenie wystąpienia na fermach zakażenia SARS-CoV-2 u norek, realizowane będą także systematyczne badania kontrolne ferm norek – informuje MRiRW.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.