fbpx
Strona głównaPolecamyZnów można uprawiać mak na własne potrzeby. Na jakich warunkach?

Znów można uprawiać mak na własne potrzeby. Na jakich warunkach?

Od 7 maja, tj. od soboty weszły nowe przepisy dotyczące uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych. Przynoszą one dużą liberalizację; mak będzie można teraz uprawiać na własne potrzeby, jednak pod pewnymi warunkami.

Zgodnie z nowymi przepisami możliwa jest uprawa maku niskomorfinowego na własne potrzeby, jednak na powierzchni nie większej niż 1 ha rocznie. Pozyskane nasiona będzie można wykorzystywać w celach nasiennictwa i do przetwarzania we własnym zakresie do celów spożywczych.

Zmiany dotyczą także uprawy konopi włóknistych; teraz będzie można je prowadzić na cele energetyczne i naukowo-badawcze, a także na własne potrzeby, jeżeli powierzchnia uprawy, podobnie jak w przypadku maku, nie przekroczy 1 ha rocznie.

Zmiany dotyczą także działalności w zakresie uprawy maku i konopi włóknistych; tego typu uprawy trzeba zgłosić do rejestru u dyrektora odpowiedniego oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

– Jeśli uprawy będą prowadzone niezgodnie z prawem, przedsiębiorca może dostać nakaz zniszczenia uprawy na własny koszt. Pojawiają się też kary pieniężne – informuje Rzeczpospolita.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.