Żniwa nabierają rozpędu, ale ceny niekoniecznie. Z jednym wyjątkiem: Ceny zbóż 02.07.2024

fot. mw

Ostatnie kilka bardzo słonecznych dni mocno przyspieszyło dojrzewanie zbóż i zaawansowanie w zbiorach jęczmienia ozimego jest już bardzo duże, a i rzepaki ze słabszych stanowisk zaczęły zjeżdżać do skupów. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku na 02.07.2024 r.?

Obecnie do skupów trafia głównie jęczmień ozimy, który jest zbierany w całym kraju. Do skupów docierają również rzepaki ze słabszych stanowisk, które dojrzały najwcześniej. O ile jeszcze w ubiegłym tygodniu trudno było znaleźć skup, który zapłaciłby cenę powyżej 2 tys. zł za tonę, to na początku bieżącego tygodnie pojawiają się już oferty z ceną powyżej wspomnianej bariery (Rzepak już nawet po 2060 zł/t. Ceny rzepaku 02.07.2024).

Samasz loteria - baner

W przypadku pozostałych zbóż z ubiegłego sezonu handel pozostaje ograniczony ze względu na małe zainteresowanie i podaż, niemniej jednak docierają informacje, że nie wszystkie firmy przetwórcze zaopatrzyły się w wystarczającym stopniu i aby zapewnić ciągłość produkcji muszą kupować po cenach nieco wyższych niż obecne, co sprzyja pewnej stabilizacji.

Wszystko to sprawia, że na chwilę obecną  za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać nie więcej jak 1040 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są sporo niższe i zaczynają się od cen na poziomie 720 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym-zachodzie kraju, a najtaniej na południowym-wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej za którą skupujący oferują ceny na poziomie od 560 zł/t, a maksymalnie nie dostaniemy więcej jak 830 zł za tonę.

W przypadku ubiegłorocznego jęczmienia konsumpcyjnego stawki zaczynają się od 520 zł/t, a ceny maksymalne dochodzą do 800 zł/t. Z kolei za jęczmień paszowy maksymalną ceną jest obecnie 740 zł/t, a minimalnie można dostać 500 zł/t. Jednakże w przypadku nowych zbiorów stawki zaczynają się od 520 zł/t a kończą maksymalnie na 650 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 500 do maksymalnie jest to 720 zł/t.

Zmianie nie uległy ceny żyta i żyto paszowe minimalnie kosztuje 430 zł/t, a maksymalnie można otrzymać  590 zł/t. Trochę lepiej jest w przypadku żyta konsumpcyjnego, za które można dostać maksymalnie 640 zł, a ceną minimalną jest 470 zł/t. Jeśli chodzi o rzepak, to maksymalną stawką jest 2010 zł/t, a minimalnie skupujący płacą 1800 zł/t.

Również o kilka zł za tonę spadła cena kukurydzy i maksymalnie można dostać nie więcej jak 830 zł/t, a minimalnie jest to poziom 700 zł/t. Poziomy cenowe utrzymał natomiast owies i maksymalnie skupujący są skłonni zapłacić 950 zł za zboże o najlepszych parametrach gęstości, a minimalnie za słabsze parametry jest to poziom 670 zł za tonę.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj