fbpx

Żniwa na półmetku

W trzecim tygodniu sierpnia 2016 r. nawracające opady deszczu, miejscami bardzo intensywne, opóźniały prace żniwne na przeważającym obszarze kraju. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych w wielu regionach kraju zbiory jęczmienia ozimego ukończono bądź dobiegają one końca.

Coraz bardziej zaawansowane są zbiory pozostałych zbóż. Zbiory pszenicy ozimej zakończono w woj. wielkopolskim, a dobiegają końca w woj. lubuskim, opolskim, świętokrzyskim, małopolskim.

Około 80–90% areału pszenicy ozimej skoszono w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim i śląskim, a z 2/3 powierzchni skoszono pszenicę ozimą w woj. zachodniopomorskim. W woj. warmińsko-mazurskim skoszono pszenicę ozimą z blisko 30% areału.

Zbiory żyta zakończono w woj. kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim, a dobiegają końca w woj. opolskim, lubelskim i mazowieckim. W woj. dolnośląskim skoszono ok. 84% areału żyta. Z ¾ areału zebrano już żyto w woj. lubuskim, śląskim, a z 42–46% – w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Zaawansowanie zbioru zbóż jarych jest bardzo zróżnicowane w zależności od rejonu i gatunku zboża. Najbardziej zaawansowane są zbiory jęczmienia jarego.

W woj. małopolskim dobiega końca zbiór pszenicy jarej. Ponad ¾ areału pszenicy jarej skoszono w woj. lubuskim, dolnośląskim świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. W woj. lubelskim, opolskim i śląskim stan zaawansowania prac wynosi 69–72%. W woj. zachodniopomorskim skoszono ¼ areału pszenicy jarej. Najmniej pszenicy jarej skoszono w woj. warmińsko-mazurskim (niecałe 10%).

Opady deszczu negatywnie wpływały na jakość ziarna. Prawie wszystkie OT ARR informują o pogorszeniu parametrów jakościowych dostarczanego ziarna.

W województwach: śląskim, podkarpackim i podlaskim wiele partii ziarna nie spełnia parametrów jakościowych dla ziarna konsumpcyjnego, a w woj. pomorskim niektóre partie nie spełniają wymogów nawet dla zboża paszowego. Skupujący z województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego oraz lubuskiego informują o niskiej liczbie opadania i gęstości, podwyższonej wilgotności lub porażeniu grzybami.

Podmioty skupujące zboże na terenie całego kraju są przygotowane do odbioru ziarna od rolników. Skup zbóż przebiega sprawnie, chociaż sporadycznie tworzą się kolejki, a niektóre podmioty wstrzymują skup z uwagi na wyczerpanie wolnej powierzchni magazynowej. Ze sprzedażą zbóż nie spieszą się rolnicy, którzy mogą zmagazynować zboże – informuje Agencja Rynku Rolnego.

Źródło: MRiRW

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.