Żniwa 2020: Słomiany urodzaj

Hodowcy bydła nie mają w tym roku problemów z nabyciem słony. W całym kraju  zboża obrodziły i słomy jest  w bród. W związku z urodzajem i mniejszym w tym roku zainteresowaniem jej nabyciem przez elektrociepłownie słomę można kupić dosłownie za bezcen. 

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Za tonę sprasowanej słomy z dowozem trzeba zapłacić od 110 do 140 złotych. Natomiast jeśli zdecydujemy, że sami ją zabierzemy z pola to płacimy o 40 złotych mniej. Natomiast w ubiegłym roku koszt jednej tony słomy wynosił od 160 nawet do 220 złotych z dowozem.

Tak duży spadek ceny raduje producentów zwierząt, a martwi producentów zbóż.  Rolnikowi, który hoduje 460 krów mlecznych  potrzeba rocznie ok. 6 tysięcy sztuk balotów (1  balot waży 300 kg). Dlatego niskie ceny słomy to dla niego też spadek i tak już dużych  kosztów produkcji.

– W naszym regionie ceny dyktują producenci podłoża pod pieczarki; w tym roku nie wykazują żadnego zainteresowania słomą, dlatego jest ona tania i nie ma na nią popytu. Jeżeli nabywca prasuje słomę, za 300-kilogramowy balot musi zapłacić ok. 10 zł – tłumaczy nam rolnik z północy woj. lubelskiego.

reklama
Baner UPL

– W tym roku większy pożytek będzie ze słomy jak pozostanie na polu, niż zarobek z jej sprzedaży. Szczególnie, że nie ma problemów z jej pocięciem, bo dziś każdy nowoczesny kombajn wyposażony jest już w sieczkarnie – twierdzi Stanisław Anders, producent zbóż w województwie pomorskim.

Dlatego też wielu rolników decyduje się na pozostawienie słomy na polu i jej przyoranie.

– Lepszego nawozu nie kupię za te parę złotych uzyskane z jej sprzedaży  – dodaje Anders.

 

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.