fbpx

Żniwa 2020: Rekord Polski w plonie pszenicy pobity!

Dnia 11.08.2020 w województwie pomorskim na dwóch gospodarstwach pobito Rekord Polski  z 2019 roku na najwyższy plon pszenicy ozimej z hektara tj. w Borętach, gm. Lichnowy, oraz w Bystrzu, gm. Miłoradz. Ile wynosi aktualny, oficjalny rekord? 

Rekord Polski plonu pszenicy ozimej ustanowiony w 2019 roku został pobity w gospodarstwie LAIRD Agro Group i wynosi teraz 11,628 t.

Czytaj także: Żniwa 2020: Mandaty dla rolników za hałasowanie i zbyt szerokie hedery

Dyrektor ds. produkcji roślinnej, Pan Bronisław Stoduś z LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego do zasiewu wybrał pszenicę Findus, którą posiano aż na 800 ha na różnych glebach i w różnych lokalizacjach należących do przedsiębiorstwa. Pomiar rekordowego plonu miał miejsce w Borętach w województwie pomorskim, gdzie siew pszenicy odbył się 4 września 2019 roku w ilości 280 nasion na m2.

Odmiana Findus bardzo dobrze zimuje. Mimo że w tym roku nie było zimy, to wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły. Odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która się wyróżniała pod względem zdrowotności, w porównaniu do innych odmian – komentuje Dyrektor Stoduś.

“Rekordowa” pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH.

W jesiennej agrotechnice zastosowano 200 kg preparatu Profoska oraz w celu ochrony herbicydowej Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe to podwójna dawka RSM oraz dawka na kłos w postaci saletry amonowej, co w efekcie dało 240 kg azotu na hektar. Do tego zastosowano dwukrotną aplikację preparatu Proleaf Max 4.0 po 1 l.

W przypadku wiosennej ochrony herbicydowej zastosowano zabiegi poprawkowe na chwasty dwuliścienne preparatem Biathlon i jednoliścienne produktem Aprilia.

W celu regulacji łanu zabiegi podzielono na trzy etapy, w który zastosowano odpowiednio:

I – Moddus + CCC,

II – Moddus,

III – etefon.

Ochrona fungicydowa z kolei podzielona została na 4 etapy:

I – zabieg czyszczący substancjami aktywnymi propidyną i prochlorazem,

II – Halny + Input,

III – Secardo + Tazer,

IV – Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w produkcie Bounty.

Ochrona inektycydowa to dwukrotna aplikacja preparatu Proalfacypermetrin oraz zastosowanie Danadim na kłosa.

Warto wspomnieć, że zeszłoroczny rekordzista plonu pszenicy z hektara Gospodarstwo Rolne Bystrze także pobiło tego samego dnia Rekord Plonu przebijając swój zeszłoroczny wynik z 10,531 t/ha na 11,178 t/ha.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.