fbpx
Strona głównaPolecamyŻniwa 2020: Rekord Polski w plonie pszenicy pobity!

Żniwa 2020: Rekord Polski w plonie pszenicy pobity!

Dnia 11.08.2020 w województwie pomorskim na dwóch gospodarstwach pobito Rekord Polski  z 2019 roku na najwyższy plon pszenicy ozimej z hektara tj. w Borętach, gm. Lichnowy, oraz w Bystrzu, gm. Miłoradz. Ile wynosi aktualny, oficjalny rekord? 

Rekord Polski plonu pszenicy ozimej ustanowiony w 2019 roku został pobity w gospodarstwie LAIRD Agro Group i wynosi teraz 11,628 t.

Czytaj także: Żniwa 2020: Mandaty dla rolników za hałasowanie i zbyt szerokie hedery

Dyrektor ds. produkcji roślinnej, Pan Bronisław Stoduś z LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego do zasiewu wybrał pszenicę Findus, którą posiano aż na 800 ha na różnych glebach i w różnych lokalizacjach należących do przedsiębiorstwa. Pomiar rekordowego plonu miał miejsce w Borętach w województwie pomorskim, gdzie siew pszenicy odbył się 4 września 2019 roku w ilości 280 nasion na m2.

Odmiana Findus bardzo dobrze zimuje. Mimo że w tym roku nie było zimy, to wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły. Odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która się wyróżniała pod względem zdrowotności, w porównaniu do innych odmian – komentuje Dyrektor Stoduś.

“Rekordowa” pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH.

W jesiennej agrotechnice zastosowano 200 kg preparatu Profoska oraz w celu ochrony herbicydowej Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe to podwójna dawka RSM oraz dawka na kłos w postaci saletry amonowej, co w efekcie dało 240 kg azotu na hektar. Do tego zastosowano dwukrotną aplikację preparatu Proleaf Max 4.0 po 1 l.

W przypadku wiosennej ochrony herbicydowej zastosowano zabiegi poprawkowe na chwasty dwuliścienne preparatem Biathlon i jednoliścienne produktem Aprilia.

W celu regulacji łanu zabiegi podzielono na trzy etapy, w który zastosowano odpowiednio:

I – Moddus + CCC,

II – Moddus,

III – etefon.

Ochrona fungicydowa z kolei podzielona została na 4 etapy:

I – zabieg czyszczący substancjami aktywnymi propidyną i prochlorazem,

II – Halny + Input,

III – Secardo + Tazer,

IV – Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w produkcie Bounty.

Ochrona inektycydowa to dwukrotna aplikacja preparatu Proalfacypermetrin oraz zastosowanie Danadim na kłosa.

Warto wspomnieć, że zeszłoroczny rekordzista plonu pszenicy z hektara Gospodarstwo Rolne Bystrze także pobiło tego samego dnia Rekord Plonu przebijając swój zeszłoroczny wynik z 10,531 t/ha na 11,178 t/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.