fbpx

Żniwa 2020: dobre zbiory i przyzwoite ceny zbóż

Słoneczna aura sprawiła, że na pola w całej Polsce wyjechały kombajny. Żniwa w toku. Najbardziej zaawansowane są na południu kraju. Rolnicy są zadowoleni z wysokości plonów.

Jak ustaliliśmy, jęczmienia ozimego można średnio zebrać z hektara 6-8 ton. Dobrze sypią też pozostałe zboża; plony pszenicy ozimej wahają się zwykle od 6,5 do nawet 9 ton.

Ceny mogłyby być wyższe – w skupach płacą nieco więcej niż w ubiegłym roku. Pomimo tego sytuacja nie nastraja optymizmem biorąc pod uwagę rosnące nakłady na produkcję i zasadniczo niewiele zmieniające się ceny ziarna – te od kilku lat są ciągle na stabilnym lecz niskim poziomie.

Od 1580 do 1660 złotych można otrzymać za tonę dostarczonego rzepaku, jęczmień jest skupowany obecnie w cenie od 500 do 580 zł/t, natomiast za pszenicę konsumpcyjną płacą obecnie od 620 do 775 zł/t, a za pszenicę paszową 650 – 690 zł/t.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą w tym roku wynieść około 27,9 mln to tj. o 11 % więcej niż w 2019 roku. Zbiory rzepaku ocenia się na około 2,6 mln ton tj. o około 12 % więcej niż w minionym sezonie uprawowym.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Chyba te zbiory rzepaku przesadzone (26 mln)
    A ceny wcale nie takie rewelacyjne w porównaniu do wzrosu kosztów i nakładów

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.