fbpx

Zniesienie ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi obniży koszty produkcji żywności

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG razem z pozostałymi członkami inicjatywy #HodowcyRazem apeluje do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o zniesienie  ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi. Zdaniem wnioskodawców spełnienie tego postulatu pozwoliłoby obniżyć koszty produkcji żywności, przez co ograniczyłoby inflację na rynku spożywczym.

– W Polsce od 2007 roku wprowadzono ograniczenia związane z obrotem nawozami naturalnymi. Problem dotyka gospodarstw utrzymujących powyżej 750 loch lub 2000 szt. świń o wadze ponad 30 kg przeznaczonych do tuczu. Gospodarstwa te mogą zbyć tylko 30% wyprodukowanej gnojowicy. Obecnie przepisy te są zawarte w ustawie Prawo Wodne, które podczas obecnego kryzysu sektora nawozowego utrudniają obrót nawozami naturalnymi. Powyższym restrykcjom nie podlegają tylko nawozy naturalne przeznaczone do biogazowni, których w Polsce nie ma zbyt wiele – informuje POLPIG

Według Aleksandra Dargiewicza, prezesa POLPIG w sytuacji kryzysowej, z jaką mamy do czynienia na rynku nawozów sztucznych ze względu na ich małą dostępność i wysokie ceny, można bardziej zoptymalizować nawożenie i dostępność nawozów naturalnych.

Poziom zainteresowania nawozami naturalnymi ze strony rolników prowadzących uprawy polowe jest bardzo duży. Uwolnienie rynku nawozów naturalnych może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej, odbudowie krajowego sektora produkcji trzody chlewnej oraz poprawie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dlatego sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wnioskują o zniesienie ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi – podsumowuje prezes POLPIG.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.