fbpx
Strona głównaWiadomościZniesienie ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi obniży koszty produkcji żywności

Zniesienie ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi obniży koszty produkcji żywności

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG razem z pozostałymi członkami inicjatywy #HodowcyRazem apeluje do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o zniesienie  ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi. Zdaniem wnioskodawców spełnienie tego postulatu pozwoliłoby obniżyć koszty produkcji żywności, przez co ograniczyłoby inflację na rynku spożywczym.

– W Polsce od 2007 roku wprowadzono ograniczenia związane z obrotem nawozami naturalnymi. Problem dotyka gospodarstw utrzymujących powyżej 750 loch lub 2000 szt. świń o wadze ponad 30 kg przeznaczonych do tuczu. Gospodarstwa te mogą zbyć tylko 30% wyprodukowanej gnojowicy. Obecnie przepisy te są zawarte w ustawie Prawo Wodne, które podczas obecnego kryzysu sektora nawozowego utrudniają obrót nawozami naturalnymi. Powyższym restrykcjom nie podlegają tylko nawozy naturalne przeznaczone do biogazowni, których w Polsce nie ma zbyt wiele – informuje POLPIG

Według Aleksandra Dargiewicza, prezesa POLPIG w sytuacji kryzysowej, z jaką mamy do czynienia na rynku nawozów sztucznych ze względu na ich małą dostępność i wysokie ceny, można bardziej zoptymalizować nawożenie i dostępność nawozów naturalnych.

Poziom zainteresowania nawozami naturalnymi ze strony rolników prowadzących uprawy polowe jest bardzo duży. Uwolnienie rynku nawozów naturalnych może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej, odbudowie krajowego sektora produkcji trzody chlewnej oraz poprawie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dlatego sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wnioskują o zniesienie ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi – podsumowuje prezes POLPIG.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.