Znamy Polskiego Mistrza Umiejętności Leśnych

Okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna, bieg leśnika – to tylko niektóre konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Najlepsi okazali się gospodarze imprezy – Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. To oni będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec maja na Słowenii.(Czytaj też http://wrp.pl/Indhold/sider/show_article-7/default.aspx?id=10323)

W zawodach, które trwały od 20 do 22 kwietnia, wzięło udział 12 drużyn uczniów szkół leśnych z całej Polski. Impreza odbyła się pod patronatem m.in.: Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zawodnicy musieli zmierzyć się z ponad dwudziestoma zadaniami- sprawdzane były zarówno praktyczne umiejętności pracy pilarką jak i wiedza z zakresu leśnictwa. Wyniki dwudniowych zmagań zostały ogłoszone w kategoriach indywidualnych i zespołowych. Do końca nie było wiadomo, kto stanie na podium. Choć ZSL w Warcinie okazał się najlepszy konkurencjach w pracy pilarką, to w Biegu Leśnika” bezkonkurencyjni, jak w ubiegłym roku, okazali się reprezentanci ZSL w Rucianem-Nidzie. Suma punktów z dwudniowych zawodów pozwoliła na ostateczny triumf tej szkoły.
Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce- Zespół Szkół Leśnych Ruciane-Nida
II miejsce- Zespół Szkół Leśnych Warcino
III miejsce- Zespół Szkół Leśnych Tuchola

Mistrzowie Indywidualni – praca pilarką
I miejsce- Łukasz Cybulski ZSL Warcino
II miejsce- Szymon Polerowicz ZSL w Tucholi
III miejsce- Łukasz Wójtowicz ZSL Ruciane Nida
Mistrzostwa te są okazją nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności, ale także uczą dyscypliny i rozwagi. Młodzi zawodnicy wykazali się zaangażowaniem, ogromną sprawnością i wiedzą podczas wykonywania zadań konkursowych oraz postawą fair play. Cieszę się, że jako Husqvarna możemy po raz kolejny wspierać te zawody, gdyż promowanie zasad bezpiecznej pracy pilarką jest bardzo ważne, zwłaszcza wśród młodych adeptów zawodu leśnika” – powiedział Maciej Konieczny, przedstawiciel sponsora głównego zawodów, firmy Husqvarna Poland.
Umiejętności i precyzja…
Pierwszy dzień mistrzostw sprawdził praktyczne zdolności uczestników w 5 konkurencjach związanych z pracą pilarką:
•Zmiana łańcucha tnącego – zadaniem uczestnika jest demontaż oraz założenie i naciągnięcie łańcucha, a następnie przykręcenie prowadnicy tak, aby pilarka była gotowa do kolejnej konkurencji.
•Przerzynka kombinacyjna – zawodnik ma za zadanie odciąć dwoma cięciami z góry i z dołu krążki z pochylonej kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu na spotkaniu cięć oraz odchylenie.
•Przerzynka precyzyjna – konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków z dwóch leżących kłód, nie raniąc przy tym desek, na których te kłody są umieszczone.
•Ścinka drzew – wyzwanie polega na obaleniu drzewa zgodnie z obranym kierunkiem, w konkurencji oceniana jest m.in.: precyzja, technika i czas ścinki oraz odchylenie od przyjętego kierunku obalania.
•Okrzesywanie – to odpowiednie odcięcie 30 gałęzi umieszczonych na kłodzie o długości ok. 6m, sędziowie poddają ocenie jakość pracy oraz czas jej wykonania.

Konkurencje zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanych warunkach. Precyzję i profesjonalizm oceniał sztab jurorów, złożonych ze specjalistów danej konkurencji.
Drugiego dnia odbył się tzw. “Bieg Leśnika”, podczas którego zawodnicy poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia związane z naturą. Konkurencja ta obejmowała 16 zadań, które wykonane były na terenie leśnym. “Bieg Leśnika” wymagał od uczestników spostrzegawczości, wytrzymałości oraz szerokiej wiedzy z zakresu leśnictwa. Juniorzy mieli za zadanie m.in.: rozpoznać gatunki drzew i zwierząt, oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w procentach.

Źródło: Husqvarna