fbpx

Zmierzą jakość powietrza

W marcu rusza nowy projekt Stowarzyszenia Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) pod nazwą Balon.Lab.

Baner Kuhn

W balonie na ogrzane powietrze umieszczone zostanie mobilne laboratorium, opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej, do badania poziomu stężenia trujących substancji w powietrzu, głównie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Wbrew utrwalonej opinii, problem silnego zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy wyłącznie miast, ale również obszarów wiejskich. Dlatego Balon.Lab pojawi się m.in. na terenach województw: podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego (dokładne lokacje zostaną podane w późniejszym terminie).

W ramach projektu w każdej z wybranych lokacji odbędą się szkolenia dla lekarzy i nauczycieli. Warsztaty poprowadzą płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na astmę, alergię i POCHP, i dr inż. Artur Badyda, adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, naukowo zajmujący się oddziaływaniem zanieczyszczeń powietrza na środowisko i zdrowie człowieka.

Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od 7 lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich. Polska wiedzie prym wśród państw europejskich pod względem zanieczyszczenia powietrza, ustępując jedynie Bułgarii. Jak wynika z raportu Jakość powietrza w Europie 2016 przygotowanego przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska (EEA), każdego roku w Polsce prawie 50 tys. osób umiera na choroby spowodowane złym stanem powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące przede wszystkim z kotłów grzewczych w gospodarstwach domowych. Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisją, niska emisja odpowiada za 52 proc. emisji pyłu PM10 (cząstki stałe) i 87 proc. emisji benzopirenów, które mają działanie rakotwórcze.

Baner Kioti
SDF baner

93 proc. obszaru Polski to tereny wiejskie zamieszkane przez 40 proc. populacji. Większość mieszkańców terenów wiejskich korzysta z paliw typu: węgiel, olej opałowy i drewno, które silnie zanieczyszczają środowisko i szkodzą zdrowiu. Dlatego głównymi założeniami działalności Stowarzyszenia FREE są m.in.: edukacja w zakresie korzyści płynących z użytkowania efektywnych źródeł energii oraz ochrona środowiska naturalnego poprzez promowanie i wspieranie rozwiązań energetycznych przyczyniających się do ograniczenia emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery.

Źródło: FREE

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.