Zmienny system ceł eksportowych w pszenicy już od lipca

Jak już wspominaliśmy, w połowie maja w Rosji zostały zniesione cła eksportowe na pszenicę. A co dalej…? Najprawdopodobniej od początku lipca zostanie wprowadzony zmienny system ceł.

Od 1 lipca br. Rosja najprawdopodobniej wprowadzi nowe regulacje w eksporcie pszenicy. Planowane jest zastosowanie zmiennego systemu ceł w wywozie pszenicy opierającego się o ceny w kontraktach. Jak poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa, opłaty wywozowe będą znikome – co najmniej 1 rubel za tonę metryczną, ale do progu cenowego wynoszącego 11 tysięcy rubli (220 USD) za tonę. Powyżej progu będą stosowane wyższe cła. Ministerstwo w dalszym ciągu jest w trakcie opracowywania kształtu planowanego instrumentu, którego celem będzie ochrona rynku krajowego przed nadmiernym wywozem pszenicy. Jest to istotne dla interesów Rosji ze względu na utrzymującą się słabość rubla, działającą wspierająco na eksport.

Dla przypomnienia, w kończącym się sezonie handlowym Rosja została zmuszona do wprowadzenia ceł w eksporcie pszenicy, w obawie przed niekorzystnym wpływem ewentualnego wydrenowania rynku przy utrzymującym się wzmożonym wywozie. Cła te obowiązywały w okresie od 1 lutego br. do 15 maja br., kiedy to zostały zniesione.

Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA