Zmiennokomorowa prasa rolująca VB 2190 Opticut

Po raz pierwszy w ofercie firmy KUHN znalazły się zmiennokomorowe prasy rolujące VB 2190 z systemem ISOBUS, o maksymalnej średnicy bel do 185 m. Kolejna nowość zostanie zaprezentowana na targach Polagra-Premiery, a w ofercie firmy znalazła się dzięki przejęciu przez Grupę KUHN w 2009 r. firmy GELDROP specjalizującej się w projektowaniu i produkcji pras rolujących stało- i zmiennokomorowych, wielkogabarytowych pras kostkujących, prasoowijarek, owijarek, kosiarek bębnowych, przetrzasaczo-zgrabiarek oraz sieczkarni do kukurydzy.

Prasa KUHN VB 2190 OptiCut, jest wyposażona w system podający INTEGRAL ROTOR, w którym po obu stronach rotora znajdują się ślimaki nagarniające pokos do części środkowej wyposażonej w zęby oraz 14 noży. Taka konstrukcja zapewnia płynne podawanie i dokładne cięcie pokosu, niezależnie od jego ciężaru i wilgotności.

Wszystkie zmiennokomorowe prasy rolujące KUHN VB posiadają system stopniowego zwiększania zgniotu formowanych bel, tzw. Progressive Density. W miarę powiększania się beli w komorze zgniatania, ramię napinające pasy natrafia na stopniowo zwiększający się opór stawiany przez 2 siłowniki i sprężynę napinającą. Im większa jest średnica beli, tym większe jest jej zagęszczenie. W efekcie uzyskuje się optymalnie zagęszczony rdzeń i mocniej zagęszczoną warstwę zewnętrzną, która w przypadku bel słomy doskonale zabezpiecza je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a w przypadku kiszonki, ułatwia jej magazynowanie i przenoszenie.

Prasa VB 2190 OptiCut posiada terminal sterujący FOCUS II wyposażony w czytelny ekran oraz łatwe w obsłudze menu, pozwala kontrolować funkcje maszyny i steruje formowaniem i wiązaniem beli oraz otwieraniem tylnej klapy. Prasa jest kompatybilna z systemem ISOBUS.

Prezentowana na wystawie POLAGRA 2010 PREMIERY prasa VB 2190 OC14 będzie wyposażona w system owijania siatką i sznurkiem, skrętne koła kopiujące zgniatacza, automatyczny system smarowania łańcuchów, wyrzutnik bel oraz zawór proporcjonalny regulujący stopień zgniotu rdzenia beli i hydrauliczny napęd zwrotny rotora PowerPush eliminujący blokowanie pokosu.