fbpx
Strona głównaWiadomościZmiany w rolnictwie zawarte w Polskim Ładzie

Zmiany w rolnictwie zawarte w Polskim Ładzie

W Polskim Ładzie – dokumencie programowym  rządu RP dotyczącym przezwyciężenia skutków pandemii, rolnictwu poświęcono rozdział ,,Polska – nasza ziemia”, w którym znajduje się szereg inicjatyw, które zdaniem rządzących przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa i wsi.

– Przykładami inicjatyw wchodzących w skład programu pn. Polski Ład jest chociażby podniesienie dopłaty do paliwa dla rolników, czy przeznaczenie prawie 6 mld zł na inwestycje związane z dywersyfikacją i skracaniem łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budową odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu. Te środki zostaną przeznaczone na wsparcie tworzenia miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych oraz inwestycje przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i rolników rozpoczynających lub prowadzących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) lub działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL). Zostaną również wprowadzone zmiany w prawie, dzięki którym nastąpi uwolnienie RHD. Innym przykładem inicjatywy skierowanej dla rolników jest przygotowanie przepisów gwarantujących prawną ochronę rodzinnych gospodarstwach rolnych oraz opracowanie Kodeksu rolnego – mówi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdaniem wiceminister rolnictwa, Polski Ład wniesie też wiele zmian w dotychczasowym sposobie funkcjonowania administracji rolnej poprzez ułatwienia dla rolników. Powstanie tzw. „e-okienko dla rolnika”, którego celem jest opracowanie jednego miejsca do składania przez rolników e-wniosków oraz Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

Rozwiązania cyfrowe będą też wykorzystywane w innych obszarach jak choćby ogólnokrajowy Satelitarny System Monitoringu Upraw Rolniczych, czy budowa systemu IT, który zagwarantuje efektywne śledzenie informacji na kluczowych etapach łańcucha dostaw „od pola do stołu”.

– Polski Ład wskazuje również na wprowadzenie programu inwestycji na terenach rolniczych, pozwalających przeciwdziałać skutkom suszy. Wsparcie uzyskają inwestycje na obszarach wiejskich w zakresie poprawy gospodarowania wodą oraz efektywności wykorzystania jej zasobów. Budżet na ten cel wynosi około 3 miliony złotych – podsumowuje Anna Gembicka.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.