Obecnie rejestrując pojazd możemy liczyć na pewne ułatwienia, ale to jeszcze nie koniec zmian, które już wkrótce mają wejść w życie.
Jedną ze zmian jak już obowiązuje jest ta, że nie musimy już dokonywać rejestracji w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania, a może to być urząd właściwy dla miejsca zamieszkania.
Jeżeli chcemy zarejestrować pojazd w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania oprócz standardowych dokumentów pojazdu, warto mieć ze sobą dokument potwierdzający mieszkanie w danej miejscowości np. umowę najmu, umowę o pracę czy deklarację PIT potwierdzające odprowadzanie podatków w danej miejscowości.
Na rejestrację mamy standardowo tylko 30 dni od daty zakupu maszyny, jednak urząd skarbowy daje nabywcy tylko 14 dni na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych (PPC, naliczany od kwoty, za którą kupiono pojazd).
Nie trzeba natomiast wnosić opłaty skarbowej i składać deklaracji PPC-3, jeśli: traktor został kupiony od rolnika ryczałtowego lub ciągnik rolniczy został kupiony na fakturę VAT lub pojazd kosztował mniej niż 1000 zł.
Kolejną zmianą obowiązującą od 31 stycznia br. jest brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych jeśli pojazd został zakupiony spoza powiatu w którym chcemy go zarejestrować. Wystarczy, aby tablice nie były uszkodzone, dostajemy wtedy tylko nowy komplet naklejek legalizacyjnych (dotyczy to oczywiście tylko pojazdów zakupionych w PL).
Sporą zmianą, jaka ma wejść w życie od 4 września br. będzie zniesienie wydawania karty pojazdu, która była dotychczas obowiązkowa przy rejestracji. Zmiana ta jest o tyle korzystna, że po pierwsze redukuje liczbę czynności urzędowych, po drugie zlikwiduje ewentualność jej zgubienia; koszt wtórnika karty pojazdu to obecnie ok. 75 zł. I konieczność wizyty w urzędzie…
Zobacz także: