Zmiany w prawie w 2013 r.

1 stycznia weszło w życie sporo nowych przepisów, które wpływają na to, jak żyje się Polakom. Niektóre z nich dotyczą finansów – rząd ograniczył część ulg podatkowych i wprowadził nowe zasady wypłacania becikowego. Inne zmiany za to, powinny ułatwić nam wszystkim życie, ponieważ uproszczone zostały m.in. zasady meldunkowe i rejestracja do lekarza. Portal Money.pl prezentuje najważniejsze zmiany, które obowiązują w 2013 roku.

Najbogatsi bez ulgi na dzieci
Po znowelizowaniu ustawy o PIT, rozliczając podatek za 2013 rok, ci, którzy mają jedno dziecko a ich roczne dochody będą wyższe niż 112 tys. zł, nie będą już mieli prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Przywilej ten nadal przysługuje rodzinom z jednym dzieckiem o dochodach poniżej wspomnianego progu, którzy odliczą 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1112,04 zł).
Rodziny z dwojgiem dzieci skorzystają z ulgi na dotychczasowych zasadach, a te które wychowują troje dzieci będą miały odpis na trzecie dziecko wyższy o 50 proc. (ulga 139 zł miesięcznie i rocznie 3892,20 zł). Rodzice z czwórką i większą liczbą pociech, za czwarte i każde kolejne dziecko – policzą sobie ulgę wyższą o 100 proc., co oznacza, że miesięcznie zyskają 185,34 zł (przy czwórce dzieci rocznie – 6116,22 zł).

Inne ograniczenia w ulgach
Pierwotnie rząd zapowiadał całkowitą likwidację ulgi internetowej, popularnej wśród podatników, bo w ostatnich latach korzystało z niej około 4 mln osób. Ostatecznie przetrwała ona, lecz w bardzo okrojonej formie. Odliczenie będzie przysługiwać tylko tym, którzy dotychczas nie korzystali z ulgi. Odpisać od dochodu 760 zł będzie można ponadto tylko przez następujące po sobie dwa lata. Oznacza to, że osoba, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzysta z ulgi internetowej, będzie mogła dokonać odliczenia jeszcze tylko za 2013 r.
Ponadto zgodnie ograniczone zostało prawo do zryczałtowanych, 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów, z których korzystali np. artyści, twórcy, dziennikarze. Jeśli w 2013 r. dochód twórcy przekroczy 85 tys. 528 zł, nie będzie on mógł rozliczać go według korzystniejszych zasad. Fiskus szacuje, że nowe zasady obejmą około 17 tysięcy osób. Odebranie przywileju ma przynieść budżetowi państwa dochód rzędu 164 mln zł.

O kolejnych zmianach w prawie na stronach www.money.pl

Źródło: Money.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności