fbpx
Strona głównaPrawo i finanseZmiany w KRUS: łatwiej o świadczenia dla niepełnosprawnych i ochrona dla pomagających...

Zmiany w KRUS: łatwiej o świadczenia dla niepełnosprawnych i ochrona dla pomagających dzieci

Jak informuje portal Money.pl, już niebawem rząd ma się zająć regulacją m.in. przepisów związanych ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia w ZUS i KRUS i wprowadzić ułatwienia w ubieganiu się o świadczenia związane z niepełnosprawnością. Zmiany miałyby zostać wprowadzone już w ostatnim kwartale tego roku.

A ma być ich kilka; przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie możliwości zbiegu tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, które obecnie jest możliwe z powodu luki w przepisach, dzięki której część rolników pracujących na etacie musiała płacić składkę zarówno w KRUS jak i w ZUS.

Zmiany w przepisach mają także stworzyć możliwość ochrony dzieci pomagających podczas prac w gospodarstwie, aby w razie wypadku zostały objęte odpowiednimi świadczeniami.

Z kolei wg projektu osoby o długim stażu pracy będą miały ułatwioną możliwość ubiegania się o świadczenie związane z niepełnosprawnością.

– Dzięki tym zmianom wyeliminowane zostaną mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS – czytamy w komunikacie cytowanym przez Money.pl

Zmiany mają też dostosować przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu wynikającej z orzecznictwa sądowego – poinformowano.

W jakiej formie i czy w ogóle planowane zmiany wejdą w życie, o tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.