fbpx

Zmiany w KRUS: łatwiej o świadczenia dla niepełnosprawnych i ochrona dla pomagających dzieci

Jak informuje portal Money.pl, już niebawem rząd ma się zająć regulacją m.in. przepisów związanych ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia w ZUS i KRUS i wprowadzić ułatwienia w ubieganiu się o świadczenia związane z niepełnosprawnością. Zmiany miałyby zostać wprowadzone już w ostatnim kwartale tego roku.

A ma być ich kilka; przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie możliwości zbiegu tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, które obecnie jest możliwe z powodu luki w przepisach, dzięki której część rolników pracujących na etacie musiała płacić składkę zarówno w KRUS jak i w ZUS.

Samasz loteria - baner

Zmiany w przepisach mają także stworzyć możliwość ochrony dzieci pomagających podczas prac w gospodarstwie, aby w razie wypadku zostały objęte odpowiednimi świadczeniami.

Z kolei wg projektu osoby o długim stażu pracy będą miały ułatwioną możliwość ubiegania się o świadczenie związane z niepełnosprawnością.

– Dzięki tym zmianom wyeliminowane zostaną mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS – czytamy w komunikacie cytowanym przez Money.pl

Zmiany mają też dostosować przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu wynikającej z orzecznictwa sądowego – poinformowano.

W jakiej formie i czy w ogóle planowane zmiany wejdą w życie, o tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.