Zmiany w GAEC 2 od marca 2025 – I kolejne zakazy dla Rolników!

Jakie zmiany i jakie zakazy dla GAEC 2 czekają na rolników w 2025 roku? Sprawdzamy.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 zaproponował zmiany w przepisach dotyczących GAEC 2. Projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniający dotychczasowe rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania, jest już w trakcie opiniowania. A na ewentualne uwagi do rozporządzenia MRiRW oczekuje do 14 lutego 2025 roku.

Od kiedy zmiany GAEC 2? – nowe przepisy już od 15 marca 2025 roku!

Wejście w życie nowego rozporządzenia dotyczącego normy GAEC 2 Ochrona terenów podmokłych i torfowisk, zaplanowane jest na 15 marca 2025 roku. Czyli na dzień rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności. W tym również dopłat bezpośrednich, dla których warunkowość to podstawowy element.

Wdrażane zmiany w GAEC 2 wynikają z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

reklama
Baner SUmi

Jakie zmiany w GAEC 2 w 2025 roku? – zakazy dla rolników!

Zaproponowane zmiany dla normy GAEC 2 dotyczą wyznaczonych obszarów podmokłych i torfowisk, na których rolnicy będą zobowiązani do przestrzegania określonych wymogów. Są to:

Mianowicie, na trwałych użytkach zielonych wprowadza się dla normy GAEC 2:

  • Zakaz przekształcania lub zaorywania, z wyjątkiem wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata.
  • Zakaz wydobywania torfu.
  • Zakaz budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

Natomiast, na gruntach ornych planuje się w zakresie normy GAEC2:

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
  • Zakaz wydobywania torfu.
  • Zakaz zaorywania.
  • Zakaz budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

GAEC 2 – zakazy dotyczą użytków zielonych i gruntów ornych 2025 roku

Zmiany w GAEC 2, w tym m.in. zakazy dotyczące przekształcania użytków zielonych oraz zaorywania gruntów ornych, mają na celu zapewnienie ochrony środowiska. A to m.in. poprzez zmniejszenie mineralizacji materii organicznej i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto pozytywnie wpłyną na poprawę bioróżnorodności i ochronę unikalnych gatunków roślin oraz zwierząt.

Szacuje się, że powierzchnia terenów objętych normą GAEC 2 wyniesie ok. 146 tys. hektarów.

Kryteria kwalifikacji gleb organicznych dla GAEC 2

Celem zapewnienia odpowiedniej ochrony zasobom węgla, który zdeponowany jest w glebach torfowych na użytkach rolnych, Komitet Monitorujący w trakcie prac przyjął dwa kryteria kwalifikacji gleb organicznych w procesie wyznaczania gruntów objętych normą GAEC 2. Były to:

  1. Zawartość materii organicznej w glebie.
  2. Miąższość warstwy organicznej.

A co to są torfowiska? – definicja w procesie wyznaczania gruntów objętych GAEC 2

W ramach procesu wyznaczania gruntów dla normy GAEC 2 przyjęto za definicję torfowisk rodzaj mokradeł, w których z uwagi na warunki wilgotnościowe, jakie wiążą się z wysokim poziomem wód gruntowych, następuje nagromadzenie się torfu z rozkładających się roślin. Natomiast mineralizacja materii organicznej jest ograniczona.

Podsumowanie: Zmiany w GAEC 2, które wejdą w życie 15 marca 2025 roku, mają na celu ochronę torfowisk i terenów podmokłych. Rolnicy, którzy posiadają działki na takich obszarach powinni przygotować się na nowe zakazy dotyczące przekształcania gruntów oraz wydobywania torfu. Tak, aby spełniać wszystkie wymagania dla płatności.

Źródła: legislacja.rcl.gov.pl; www.gov.pl

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Jasne nie wolno wydobywać torfu ani nowych drenowan bo Niemcy już chcą kupić to za grosze i będą robić kasę na sprzedaży torfu tak jak w zachodnio pomorskim

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.