W nadchodzącym 2025 roku planowane są zmiany w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich. Dotyczy to między innymi dopłat do gruntów wyłączonych z produkcji. Za co można otrzymać dopłaty?
Komitet Monitorujący PS WPR 2023-2027 zobrazował jak będą wyglądały nowe wymagania względem ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
Lista elementów jest analogiczna do obowiązujących w ramach GAEC 8.
Wymagania interwencji i za co dopłaty
- Przeznaczenie gruntów ornych na obszary wyłączone z produkcji, w tym wyłączone z produkcji obejmujące elementy krajobrazu.
- W terminie od 1 stycznia do 31 lipca zakaz:
- prowadzenia produkcji rolnej (w tym również wykoszenia oraz wypasu);
- stosowania środków ochrony roślin.
- Za obszary zaliczające się do wyłączonych z produkcji uznaje się: grunty ugorowane; grunty ugorowane, na których położone są elementy krajobrazu, które obejmują:
- pasy gruntów zadrzewionych lub żywopłoty, niestanowiące części lasu, przy czym płatność zaliczana jest do nie większej niż 10 m szerokości danego pasu zadrzewienia bądź żywopłotu;
- zadrzewienia liniowe, niestanowiące części lasu;
- pojedyncze drzewa – nie więcej niż 150 sztuk/hektar;
- zagajniki śródpolne, niestanowiące części lasu, obejmują drzewa i krzewy o powierzchni nie większej niż 0,5 hektara;
- rowy, do tego zaliczają się również cieki wodne służące do nawadniania lub odwadniania. Nie wliczają się cieki wodne wykonane z betonu. Do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości rowu;
- oczka wodne inne niż wykonane z betonu lub tworzywa sztucznego, ich maksymalna powierzchnia może wynosić nie więcej niż 0,5 ha. W sytuacji, gdy oczko wodne jest otoczone roślinnością nadbrzeżną, cała powierzchnia oczka wraz z roślinami jest wliczona do łącznej powierzchni;
- miedze śródpolne lub strefy buforowe posiadające szerokość nie większą niż 1 m. Do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 20 m szerokości danej strefy bądź miedzy.
Ograniczenia na gospodarstwo
Dopłaty będą przyznane do łącznej powierzchni w ramach wszystkich wliczanych ekoschematów nie większej niż 300 hektarów. Przy czym limit ten nie będzie dotyczył ekoschematu „Retencjonowanie wody na TUZ”.
Według Komitetu Monitorującego PS WPR 2023-2027 wprowadzenie ograniczeń jest bardzo istotne, gdyż już istnieje znaczące przekroczenie środków budżetowych przeznaczonych na wypłatę ekoschematów obszarowych. Należy liczyć również na to, że w kolejnych latach zainteresowanie ekoschematami będzie rosło. Wprowadzenie ograniczenia powierzchni ekoschematów pozwoli na objęcie nimi większej liczby gospodarstw i zwiększy skalę w kraju.
Chcecie ekologi zróbcie dopłaty za zalesianie lasem mieszanym na 6 klasach dajcie tym ludziom dobre dopłaty……..i przestancie kochani urzędnicy mieszać się w rolnictwo bo coraz więcej wymagacie odrolnika a produkcja coraz mniej opłacalna pszenica tania a chleb w sklepie drogi. Nam też coś z tego się nalezy