fbpx

Zmiany w dopłatach bezpośrednich w 2025. Ekoschemat “Grunty wyłączone z produkcji”

W nadchodzącym 2025 roku planowane są zmiany w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich. Dotyczy to między innymi dopłat do gruntów wyłączonych z produkcji. Za co można otrzymać dopłaty?

Baner Kuhn

Komitet Monitorujący PS WPR 2023-2027 zobrazował jak będą wyglądały nowe wymagania względem ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.

Lista elementów jest analogiczna do obowiązujących w ramach GAEC 8.

Wymagania interwencji i za co dopłaty

  1. Przeznaczenie gruntów ornych na obszary wyłączone z produkcji, w tym wyłączone z produkcji obejmujące elementy krajobrazu.
  2. W terminie od 1 stycznia do 31 lipca zakaz:
  • prowadzenia produkcji rolnej (w tym również wykoszenia oraz wypasu);
  • stosowania środków ochrony roślin.
  1. Za obszary zaliczające się do wyłączonych z produkcji uznaje się: grunty ugorowane; grunty ugorowane, na których położone są elementy krajobrazu, które obejmują:
  • pasy gruntów zadrzewionych lub żywopłoty, niestanowiące części lasu, przy czym płatność zaliczana jest do nie większej niż 10 m szerokości danego pasu zadrzewienia bądź żywopłotu;
  • zadrzewienia liniowe, niestanowiące części lasu;
  • pojedyncze drzewa – nie więcej niż 150 sztuk/hektar;
  • zagajniki śródpolne, niestanowiące części lasu, obejmują drzewa i krzewy o powierzchni nie większej niż 0,5 hektara;
  • rowy, do tego zaliczają się również cieki wodne służące do nawadniania lub odwadniania. Nie wliczają się cieki wodne wykonane z betonu. Do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości rowu;
  • oczka wodne inne niż wykonane z betonu lub tworzywa sztucznego, ich maksymalna powierzchnia może wynosić nie więcej niż 0,5 ha. W sytuacji, gdy oczko wodne jest otoczone roślinnością nadbrzeżną, cała powierzchnia oczka wraz z roślinami jest wliczona do łącznej powierzchni;
  • miedze śródpolne lub strefy buforowe posiadające szerokość nie większą niż 1 m. Do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 20 m szerokości danej strefy bądź miedzy.

Ograniczenia na gospodarstwo

Dopłaty będą przyznane do łącznej powierzchni w ramach wszystkich wliczanych ekoschematów nie większej niż 300 hektarów. Przy czym limit ten nie będzie dotyczył ekoschematu „Retencjonowanie wody na TUZ”.

Według Komitetu Monitorującego PS WPR 2023-2027 wprowadzenie ograniczeń jest bardzo istotne, gdyż już istnieje znaczące przekroczenie środków budżetowych przeznaczonych na wypłatę ekoschematów obszarowych. Należy liczyć również na to, że w kolejnych latach zainteresowanie ekoschematami będzie rosło. Wprowadzenie ograniczenia powierzchni ekoschematów pozwoli na objęcie nimi większej liczby gospodarstw i zwiększy skalę w kraju.

Baner Kioti
SDF baner
Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

1 KOMENTARZ

  1. Chcecie ekologi zróbcie dopłaty za zalesianie lasem mieszanym na 6 klasach dajcie tym ludziom dobre dopłaty……..i przestancie kochani urzędnicy mieszać się w rolnictwo bo coraz więcej wymagacie odrolnika a produkcja coraz mniej opłacalna pszenica tania a chleb w sklepie drogi. Nam też coś z tego się nalezy

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.