fbpx

Zmiany systemu kwotowania produkcji mleka w UE

Kwestia przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE, włączając w to sposób odejścia od systemu kwotowania produkcji mleka, od około roku jest dyskutowana zarówno na forum Komisji Europejskiej jak i Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA), do którego należą stowarzyszenia mleczarskie krajów należących do UE. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, system kwot mlecznych ma funkcjonować do 31 marca 2015r. (tj. do końca roku kwotowego 2014/2015), jednakże zarówno Komisja Europejska, część Rządów krajów członkowskich UE, jak i krajowe organizacje mleczarskie dostrzegają potrzebę wprowadzenia zmian do systemu kwotowego, które umożliwią stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z kwotami mlecznymi.

Stanowisko w tej sprawie przedstawione niedawno na forum Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa przez polski resort rolnictwa, w którym zaproponowano coroczne zwiększanie krajowych kwot mlecznych przyznanych poszczególnym państwom członkowskim UE maksymalnie o 5% rocznie było konsultowane z polskimi organizacjami mleczarskimi i spotkało się z ich poparciem (w tym również było omawiane przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Związku Prywatnych Przetwórców Mleka (ZPPM), które odbyło się w Poznaniu podczas tegorocznej edycji targów Polagra Food).

W ramach toczącej się na forum EDA dyskusji w sprawie przyszłości WPR oraz sposobów odchodzenia od systemu kwotowania produkcji mleka, podczas posiedzenia Komitetu Specjalnego EDA w dniu 25 września br. w Brukseli, większość delegacji organizacji mleczarskich krajów członkowskich UE (w tym Polski) opowiedziała się za stopniowym zwiększaniem krajowych kwot mlecznych. W opinii reprezentantów niemieckiego i francuskiego przemysłu mleczarskiego krajowe kwoty mleczne powinny być zwiększane nawet o 10% rocznie. Organizacje branżowe z krajów, takich jak Dania, Czechy czy Belgia postulują zwiększanie kwot krajowych o 2 – 3 %. Z obawy przed spadkiem cen mleka w skupie, zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania zmian do systemu kwot mlecznych są stowarzyszenia mleczarskie z Austrii oraz Finlandii – krajów, w których naturalne warunki do produkcji mleka są niekorzystne.

Oficjalne stanowisko EDA dotyczące przyszłości WPR oraz systemu kwot mlecznych wymaga dalszych dyskusji i być może zostanie zaprezentowane podczas Walnego Zgromadzenia Członków EDA, które odbędzie się pod koniec października br. w Pradze.

źródło:Elżbieta Nitecka
Dyrektor Biura Zarządu ZPPM
wpis i foto: MS, WRp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.