fbpx
Strona głównaPozostałeZmiany systemu kwotowania produkcji mleka w UE

Zmiany systemu kwotowania produkcji mleka w UE

Kwestia przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE, włączając w to sposób odejścia od systemu kwotowania produkcji mleka, od około roku jest dyskutowana zarówno na forum Komisji Europejskiej jak i Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA), do którego należą stowarzyszenia mleczarskie krajów należących do UE. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, system kwot mlecznych ma funkcjonować do 31 marca 2015r. (tj. do końca roku kwotowego 2014/2015), jednakże zarówno Komisja Europejska, część Rządów krajów członkowskich UE, jak i krajowe organizacje mleczarskie dostrzegają potrzebę wprowadzenia zmian do systemu kwotowego, które umożliwią stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z kwotami mlecznymi.

Stanowisko w tej sprawie przedstawione niedawno na forum Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa przez polski resort rolnictwa, w którym zaproponowano coroczne zwiększanie krajowych kwot mlecznych przyznanych poszczególnym państwom członkowskim UE maksymalnie o 5% rocznie było konsultowane z polskimi organizacjami mleczarskimi i spotkało się z ich poparciem (w tym również było omawiane przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Związku Prywatnych Przetwórców Mleka (ZPPM), które odbyło się w Poznaniu podczas tegorocznej edycji targów Polagra Food).

W ramach toczącej się na forum EDA dyskusji w sprawie przyszłości WPR oraz sposobów odchodzenia od systemu kwotowania produkcji mleka, podczas posiedzenia Komitetu Specjalnego EDA w dniu 25 września br. w Brukseli, większość delegacji organizacji mleczarskich krajów członkowskich UE (w tym Polski) opowiedziała się za stopniowym zwiększaniem krajowych kwot mlecznych. W opinii reprezentantów niemieckiego i francuskiego przemysłu mleczarskiego krajowe kwoty mleczne powinny być zwiększane nawet o 10% rocznie. Organizacje branżowe z krajów, takich jak Dania, Czechy czy Belgia postulują zwiększanie kwot krajowych o 2 – 3 %. Z obawy przed spadkiem cen mleka w skupie, zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania zmian do systemu kwot mlecznych są stowarzyszenia mleczarskie z Austrii oraz Finlandii – krajów, w których naturalne warunki do produkcji mleka są niekorzystne.

Oficjalne stanowisko EDA dotyczące przyszłości WPR oraz systemu kwot mlecznych wymaga dalszych dyskusji i być może zostanie zaprezentowane podczas Walnego Zgromadzenia Członków EDA, które odbędzie się pod koniec października br. w Pradze.

źródło:Elżbieta Nitecka
Dyrektor Biura Zarządu ZPPM
wpis i foto: MS, WRp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.