Zmiana ustawy o ochronie prawnej odmian roślin jest konieczna

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do ministra rolnictwa o podjęcie działań w celu zmiany ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.

Rolnicy są kontrolowani przez osoby, upoważnione przez prywatną spółkę „Agencja Nasienna Sp. z o.o.”, która to na mocy ustawy ma uprawnienia większe niż służby państwa np. policja. Ponadto, przedmiotowa ustawa niejednakowo traktuje rolników polskich – nierówność prawa wobec obywateli. Tworzy się uprzywilejowana wąska grupa „właścicieli odmian roślin” według ustawy nawet tych „jeszcze nieodkrytych” – informuje KRIR.

Dlatego samorząd rolniczy postuluje aby znieść opłaty za siew materiału siewnego z własnej produkcji. Opłaty powinny dotyczyć tylko nowych odmian i powinny być zawarte w cenie zakupu kwalifikowanego materiału siewnego.

Zdaniem izb rolniczych konieczne jest także zniesienie kontroli przeprowadzanych wśród rolników przez pracowników Agencji Nasiennej. Jak podkreśla KRIR rolnicy odczuwają to jako niesprawiedliwe traktowanie, tym bardziej, że kontrole dotyczą grupy rolników, a nie wszystkich.

Źródło: KRIR