fbpx

Zmarł Reinhold Claas

Reinhold Claas, długoletni członek Zgromadzenia Wspólników i Rady Nadzorczej Grupy CLAAS, zmarł 7 czerwca 2022 r. w wieku 91 lat. Reinhold Claas był trzecim dzieckiem założyciela firmy Augusta Claasa i jego żony Pauli Claas. Wraz ze swoim bratem Helmutem Claasem odegrał on decydującą rolę w rozwijaniu firmy po II wojnie światowej. Był on ostatnim wspólnikiem z drugiego pokolenia rodziny.

„Wszyscy, którzy znali Reinholda Claasa, cenili go za jego życzliwość i skromność. Zawsze stawiał on na pierwszym miejscu ludzi i dobro rodzinnego przedsiębiorstwa. Swoimi działaniami w ważnych etapach historii firmy znacząco przyczynił się on do naszych obecnych sukcesów” – wyjaśnia Thomas Böck, dyrektor generalny CLAAS.

Reinhold Claas był dyplomowanym inżynierem ekonomii. W 1958 r. ukończył studia na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Tym samym był on jednym z pierwszych absolwentów tego nowego interdyscyplinarnego kierunku studiów, obejmującego inżynierię mechaniczną i zarządzanie przedsiębiorstwem. Reinhold Claas oficjalnie dołączył do firmy wraz z bratem Helmutem w lipcu 1957 roku. Specjalizował się on głównie w rozwijaniu pras i maszyn do zbioru pasz. Był odpowiedzialny m.in. za uruchomienie produkcji pras w nowo wybudowanym zakładzie w Metz we Francji. Do lat 70. rozbudowywał zakład produkcyjny, rozwijając go do obecnych rozmiarów.

Reinhold Claas był również kluczową postacią w procesie przejmowania renomowanego specjalisty w dziedzinie maszyn do zbioru pasz, firmy Josef Bautz GmbH z Bad Saulgau, która w 1969 r. weszła w skład koncernu CLAAS. Jako jej wieloletni dyrektor zarządzający przekształcił spółkę zależną w odnoszącą sukcesy i innowacyjną gałąź przedsiębiorstwa. Reinhold Claas jako przedsiębiorca aktywnie działał również poza rodzinną firmą: w 1958 r. przejął dwie firmy produkujące łożyska kulkowe – przedsiębiorstwo z Fryburga w Szwajcarii zatrudniające 250 pracowników oraz spółkę z Munderkingen w Szwabii z 550 pracownikami. Obiema firmami zarządzał do lat 90. W latach swojej aktywności zawodowej dokonał on także zgłoszeń patentowych na ponad 40 wynalazków.

W swoim rodzinnym mieście Harsewinkel i w całym regionie Reinhold Claas angażował się społecznie w działalność wielu klubów i organizacji, zwłaszcza związanych z piłką nożną i ręczną, co przyniosło mu duże uznanie. Prywatnie jego wielką pasją było myślistwo.

Reinhold Claas i jego żona Doris byli małżeństwem przez wiele lat, aż do jej śmierci w grudniu 2005 r. Owocem związku byli synowie: Volker i Rüdiger Claas. Przedwczesna śmierć Volkera Claasa, który zmarł w styczniu 2022 r. w wieku 57 lat, była dla niego dużym ciosem. Ostatnio Reinhold Claas zasiadał w Radzie Nadzorczej i dwóch komitetach doradczych. W Grupie CLAAS stery po ojcu przejmuje teraz jego syn Rüdiger Claas.

Śmierć Reinholda Claasa pogrążyła w głębokiej żałobie jego rodzinę, wspólników, zarząd i pracowników.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.