fbpx

Złote Jabłka po raz XIX

Już po raz XIX rolnicy i producenci rolni spotkali się na uroczystej gali Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik-Farmer Roku”. W dniu 15 lutego br. w hotelu The Westin Warsaw w Warszawie zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika-Farmera Roku” oraz statuetkę „Złotego Jabłka”. W XIX edycji konkursu wzięło udział ponad 270 gospodarstw rolnych, z których do finału zakwalifikowano 27 najlepszych. Laureatów wyłoniono w VI kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne do 50 ha, gospodarstwa rodzinne powyżej 50, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu, ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo, hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze oraz rolnicze przedsiębiorstwa produkcyjne.

Konkurs promuje nowoczesne rolnictwo i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości, inicjatywie i proaktywnej postawie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W dotychczasowych, 19. edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 84 rolników.
 
Laureatami XIX edycji w poszczególnych kategoriach zostali:
1. Gospodarstwa rodzinne do 50 ha – Agnieszka Winkler (Żarnowo Pierwsze, woj. podlaskie) prowadząca gospodarstwo o powierzchni 26 ha, w tym 18 ha to grunty własne. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni na potrzeby rekreacyjne. Obecnie utrzymuje 35 koni.
2. Gospodarstwa rodzinne powyżej 50 ha – Mariola i Adam Paczóscy (Korabie, woj. mazowieckie) prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. W oborze utrzymywanych jest 145 krów mlecznych o wydajności ponad 8500 kg mleka w laktacji.
3. Gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu – Anna i Stanisław Lesień (Czajków, woj. wielkopolskie) prowadzą 90-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej. Ponad 26 lat temu założyli firmę „Stan”, w której zajmują się produkcją kwaszonej kapusty i ogórków.
4. Ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo – Monika i Andrzej Staszyńscy (Bystra, woj. małopolskie) w 9-hektarowym gospodarstwie posiadającym certyfikat gospodarstwa ekologicznego uprawiają śliwy, czereśnie i borówki wysokie.
5. Hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze – Andrzej Mandecki, prezes zarządu Stadnina Koni „Nowe Jankowice” (woj. kujawsko-pomorskie), w której hodowane są polskie konie zimnokrwiste i bydło mleczne oraz uprawia się rzepak ozimy i pszenicę konsumpcyjną. Stadnina gospodaruje na powierzchni 2593 ha.
6. Produkcyjne przedsiębiorstwa rolnicze – Mieczysław Zaremba, prezes Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego „Bądecz” (woj. wielkokpolskie). Kombinat gospodaruje na powierzchni 2430 ha. Dominuje hodowla bydła mlecznego (ok. 2000 szt.) i trzody chlewnej (680 loch) oraz uprawa zbóż (1000 ha).
 
Spośród finalistów przez Kapitułę konkursu zostali również wyróżnieni: Agata i Robert Czarneccy (Nowinka, woj. podlaskie) – za wyniki w hodowli trzody chlewnej; Teresa i Jan Drabina (Czerniejewo, woj. wielkopolskie) – za hodowlę norek; Marzena i Łukasz Kieras (Komorów, woj. świętokrzyskie) – za dynamiczny rozwój gospodarstwa; Iwona i Marcin Marchewka (Giże/Olecko, woj. warmińsko-mazurskie) – za działania na rzecz ochrony środowiska; Małgorzata i Dariusz Zaręba (Jastrząbka Młoda, woj. podlaskie) – za wyniki w hodowli bydła mlecznego; Marta i Marek Zygarliccy (Stary Lubliniec, woj. podkarpackie) – za wyniki w produkcji roślinnej.
 
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Agencja Nieruchomości Rolnych. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Patronat medialny nad konkursem objął Program 1 Telewizji Polskiej oraz Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, wydawca m.in. miesięcznika „Rolnik Dzierżawca”.
 
Oprac. EG
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.