fbpx

Zlikwidowano mogilniki z substancjami chemicznymi

W kraju zlikwidowano prawie wszystkie tzw. mogilniki, czyli zbiorniki z toksycznymi substancjami chemicznymi, jednak tereny po nich nie są monitorowane – poinformowała w poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli.

NIK poinformowała, że w Polsce zlikwidowano większość – 211 z 242 ustalonych do tej pory takich składowisk substancji toksycznych. Zwraca jednak uwagę, że ani ministerstwo środowiska, ani urzędy marszałkowskie nie mają pełnej wiedzy, czy na terenach po zlikwidowanych obiektach jest bezpiecznie.

Izba podkreśla, że tylko nieliczni starostowie prowadzą poszukiwania nieodkrytych jeszcze składowisk.

147 miejsc po 216 zlikwidowanych mogilnikach w ogóle nie była monitorowanych lub brakowało informacji na ten temat, nie zlecono m.in. odpowiedniego badania jakości wód podziemnych w sąsiedztwie zlikwidowanych obiektów. Takie badanie jest podstawowym wskaźnikiem świadczącym o braku skażeń pestycydami. W 37 przypadkach badania takie prowadzono, ale resort nie miał ich wyników – podał NIK.

Dotychczasowe koszty likwidacji mogilników wyniosły co najmniej 175 mln zł – podała NIK w raporcie. Większość środków pochodziła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i funduszy wojewódzkich.

Izba zarzuca też ministrowi środowiska, że nie motywuje samorządów do poszukiwania jeszcze nieodkrytych mogilników. Kontrolerzy zaznaczyli w raporcie, że spotkali się z przerzucaniem odpowiedzialności za likwidację mogilników, podczas gdy jest to zadanie samorządów województw.

Likwidacja mogilników polega na wydobyciu i przepakowaniu przeterminowanych środków ochrony roślin do odpowiednich pojemników, ich wywozie i termicznej utylizacji. Całkowicie likwidowano też trwałą infrastrukturę, w której składowano chemikalia – materiały trafiały na składowiska odpadów niebezpiecznych. Badano też stopień zanieczyszczenia gruntu, i w razie potrzeby wywożono na składowiska odpadów niebezpiecznych. Teren po mogilniku był rekultywowany.

Kontrola NIK dotyczyła lat 2009-10 i pierwszej połowy 2011 r. Kontrolę przeprowadzono od 18 kwietnia do 2 września 2011 r.
Źródło: PAP/wnp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.