fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZłe wieści z rynku rzepaku

Złe wieści z rynku rzepaku

W poniedziałek indeksy na paryskim Matifie świeciły się na czerwono. Jednak jeśli chodzi o skalę spadków dominował rzepak, którego cena spadła aż o 13,5 euro za tonę do zaledwie 564,25 EUR/t.

– Mocniejsze euro i dobrze zaopatrzony rynek światowy mocno osłabiły wczoraj ceny rzepaku na giełdzie Euronext – poinformował serwis Kaack.

Spadła także wycena pszenicy, tym razem o 3,5 EUR/t do 296,5 EUR/t. Wzrok handlowców jest ciągle skupiony na Morzu Czarnym. Warto w tym kontekście zanotować wzrost stawek ubezpieczeniowych dla statków odbierających ukraińskie i rosyjskie zboże, co podnosi koszty transportu.

Spadki także za oceanem; tam trwają oczekiwania na kwartalny raport USDA o zapasach pszenicy w USA. Zakres szacunków mieści się w przedziale od 33 do 38,9 mln ton, jednak handlowcy przewidują 36,4 mln ton wobec 37,5 mln ton w zeszłym roku.

Cena kukurydzy spadła o 2,75 EUR/t do 287,75 EUR/t. Tutaj również zadecydował mocniejszy kurs euro oraz ciągle gigantyczny import ziarna. Jeśli chodzi o szacunki analityków dotyczące zapasów kukurydzy w USA na dzień 1 grudnia to wahają się od 272,7 mln ton do 304,1 mln ton. Szacuje się, że średnia wynosi 238,8 mln ton, co oznacza spadek o 11,9 mln ton rok do roku, choć produkcja jest mniejsza o 28,9 mln ton.

Zobacz także:

Matif: Cena pszenicy najniższa od 10 miesięcy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.