fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZłe wieści z paryskiego Matifu. Czy sytuacja na rynku zbóż może się...

Złe wieści z paryskiego Matifu. Czy sytuacja na rynku zbóż może się odwrócić?

Trwający tydzień nie zapowiada się najlepiej na paryskiej giełdzie Matif. Ceny zbóż w czwartek spadały, a cena pszenicy była najniższa od 10 miesięcy. Spadki były widoczne również w Chicago.

Cena pszenicy spadła tym razem o 4 EUR/t do 284,75 EUR/t.

– Sytuacja rynkowa pozostaje bez zmian. Trend spadkowy wydaje się stabilny i nie widać ożywienia w krótkim okresie. Tania pszenica z Morza Czarnego hamuje wzrost cen w Europie Zachodniej – informuje serwis Kaack.

Z ciekawszych wiadomości warto wspomnieć o algierskim przetargu na 600 tys. ton pszenicy, którego udziałowcami były przede wszystkim Rosja, Ukraina, Rumunia i Bułgaria. Jak na razie warunki pogodowe dla pszenicy ozimej były w Europie generalnie sprzyjające.

Cena kukurydzy spadła wczoraj o 2,5 EUR/t do 278 EUR/t. Spadki były widoczne też w Chicago, na co główny wpływ miały prognozy opadów dla Argentyny.

Rzepak staniał o 1,75 EUR/t do 536,75 EUR/t.

– Ceny rzepaku i soi spadły w czwartek w Paryżu i Chicago. Była to piąta z rzędu sesja na Euronext, która zakończyła się stratami. W międzyczasie kontrakt lutowy spadł poniżej 530 EUR/t, ale potem udało się nieco odbić i ograniczyć dzienne straty – informuje Kaack.

Na nastroje w USA wpływają słabe wyniki przetwórstwa ropy naftowej.

1 KOMENTARZ

  1. Czy Pan Maciej Zdunek jest “adwokatem” rolników czy może piwinien wstrzymać się od kreowania tandetnego napięcia używając określeń typu ” zle wieści z paryskiego parketu” . A może właśnie dobre!!!. Rozumiem że redaktor pisząc artykuł s tej narracji chce za wszelką cena przedstawić rolnika jako tego pokrzywdzonego. A reszta społeczeństwa? Nie ważne że reszta społeczeństwa za to płaci w postaci drogich art pochodzenia zbożowego najważniejsze żeby rolnik był happy. Jak w zeszłym sezonie pszenica w portach doszła do 2100 pln to wojna w Ukrainie była dobra A rolas szczęśliwy choć pieniądze które zarabiał były upaprane ludzka krwią, a teraz jak Sasin w grupie azoty wyśrubował ceny nawozów a obajtek paliw to rolas ma pretensje że co? Że nie zarabia 1 tys zł na tonie pszenicy jak miało to miejsce w poprzednim sezonie? Szkoda gadać

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.