fbpx

ZIR: PZŁ do likwidacji

W ocenie Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej poziom szkód w uprawach i płodach rolnych powodowanych przez zwierzęta łowne przekracza próg możliwy do zaakceptowania. Straty producentów rolnych powodowane przez zwierzynę, za pogłowie której odpowiada Polski Związek Łowiecki, realizując swoje zadania poprzez koła łowieckie, są nie do zaakceptowania. Na terenie dzierżawionych przez koła obwodów stan zwierzyny jest przekroczony nawet o kilkaset procent.

– Niezwykle istotną sprawą jest działanie Polskiego Związku Łowieckiego i zrzeszonych podmiotów w celu natychmiastowej, radykalnej redukcji liczebności zwierzyny. PZL nie panuje nad sytuacją — pogłowie zwierzyny łownej wzrasta lawinowo. Zgryzienia dokonywane masowo podczas żerowania w uprawach polowych skutkują bardzo dużymi stratami w plonach. Koła Łowieckie nie utrzymują pogłowia na poziomie, który umożliwiłby widoczne zmniejszenie poziomu strat – mówi Julian  Sierpiński, prezes ZIR

Dlatego też samorząd rolniczy województwa zachodniopomorskiego w pełni popiera stanowisko ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który stwierdził, że efektywnemu zwiększeniu tej skuteczności służyłaby likwidacja monopolu PZŁ i umożliwienie funkcjonowania różnych podmiotów, konkurujących ze sobą w zakresie prowadzenia optymalnej gospodarki łowieckiej.

Jak podkreśla Sierpiński pozostawienie  tego problemu bez ustanowienia koncepcji naprawy obecnej sytuacji, nasili jedynie już rozrosłą skalę dezaprobaty dla działań PZŁ.

Źródło: ZIR

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.