Zimowe straty w zbożach na Ukrainie

Pierwsze szacunki zbiorów w sezonie 2012/2013 nie wyglądają optymistycznie. Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy szacuje, iż w wyniku strat zimowych zbiory pszenicy mogą spaść o blisko połowę w porównaniu ze żniwami w 2011 r., gdy zebrano 22,4 mln t tego zboża.

Według wstępnych prognoz ekspertów ukraińskich, zbiory pszenicy mogą w sezonie 2012/2013 obniżyć się do 12-16 mln ton. Jednocześnie oczekuje się spadku podaży pszenicy konsumpcyjnej. W ubiegłym roku oceniono, że 13,5 mln t pszenicy zebranej na Ukrainie nadawało się do przemiału na mąkę. W 2012 r. analitycy spodziewają się, że podaż pszenicy konsumpcyjnej w tym kraju wyniesie jedynie 6-8 mln ton.
Rząd ukraiński oczekuje, iż kraj wejdzie w nowy sezon 2012/2013 z zapasami na poziomie 9,1 mln ton, jednak zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej zapasy ziarna w tym kraju co najwyżej mogą nieznacznie przekroczyć poziom 7 mln ton. Rozbieżności w zakresie szacunków zapasów zbóż na Ukrainie, w Rosji, czy Kazachstanie są odnotowywane co roku. Podobnie ma się sytuacja z pozostałymi danymi dotyczącymi bilansu popytu i podaży zbóż˙. Jest to coraz większy problem, gdyż kraje te zyskują na znaczeniu jako światowi eksporterzy zbóż, i sytuacja w tych państwach ma duże znaczenie dla kształtowania się cen zbóż na rynku europejskim i światowym.
Wrp.pl/AgroTydzień BGŻ Nr 223 – 9 stycznia 2012