Zimowe odśnieżanie

Zimowe miesiące nie oznaczają wcale przestoju prac ciągników w gospodarstwach. Maszyny można doskonale wykorzystać do odśnieżania dróg czy placów – wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Nowoczesne i wydajne pługi śnieżne oraz posypywarki piasku i soli ma w swojej ofercie firma Pronar, a śliskie podjazdy, parkingi, place czy chodniki nie muszą już stanowić problemu.

Kacper na chodniku
Do odśnieżania Pronar oferuje 6 typów pługów odśnieżnych – z dwoma i czterema ustalonymi pozycjami roboczymi. Najmniejszy z nich – Kacper PU-1700 o szerokości roboczej 1680 mm-1930 mm oraz Kacper PU-2100, o szerokości 1920 mm-2100 mm, przydadzą się do odśnieżania powierzchni dróg, parkingów oraz wszystkich utwardzonych placów i chodników. Elementem roboczym są dwa hydraulicznie sterowane lemiesze (prawy i lewy), których odpowiednie ustawienie umożliwia uzyskanie czterech pozycji roboczych. Pług posiada wymienną elastyczną (w opcji – sztywną) listwę zgarniającą, której wychylne sprężynowe zamocowanie sprawia, że jest odporny na uderzenia o wystające grudki lodu czy też kamienie. Obydwa modele są wyposażone w trójpunktowy układ zawieszenia i przystosowane do współpracy z ciągnikami o mocy 25-50 KM.

Pługi na każde warunki
Do zamontowania na ciągnikach rolniczych i innych pojazdach wolnobieżnych, wyposażonych w trójpunktowy układ zawieszenia (TUZ), ładowacz czołowy ŁC-1650 i LC3, a także w ładowacze z systemem mocowania Euro-SMS można wykorzystać pługi z czterema pozycjami roboczymi, czyli PUV-2600 o szerokości roboczej 2360 mm-2320 mm i PUV-2800, o szerokości roboczej 2550 mm-2490 mm. Pługi te posiadają sztywną lub elastyczną listwę zgarniającą, a także mają możliwość amortyzacji hydraulicznej. Współpracują z ciągnikami o mocy od 80 do 150 KM.

Największymi pługami są PU-2600 o szerokości roboczej 2300/2900 mm i PU-3300 (szerokość robocza 2700/3300 mm). Posiadają dwie ustalone pozycje robocze z możliwością uzyskania pozycji pośrednich, lemiesze stalowe lub metalowe, ślizgowe stopki prowadzące lub koła podporowe (w zależności od wyposażenia). Wychył okładnic w płaszczyźnie pionowej zawiera się w granicach +/- 10o z blokadą pozycji 0o do transportu. Podobnie jak PUV-2600 i PUV-2800, współpracują z ciągnikami o mocy 80-150 KM i montowane są na trójpunktowym układzie zawieszenia.

Bez poślizgu
W sezonie zimowym, oprócz pługów, niezbędne są też posypywarki. Pronar produkuje posypywarkę zawieszaną, jednotarczową PS-250. Jest ona przeznaczona do powierzchniowego rozrzucania piasku, soli oraz ich mieszaniny. W wyposażeniu standardowym posiada ona TUZ, regulację szerokości i kierunku wysypu oraz mieszadło wewnątrz zabezpieczonego sitem lejka. Szerokość robocza posypywarki wynosi 1-6 metrów, a pojemność zbiornika – 250 litrów.

Posypywarka ciągniona T130 wyposażona jest już w dwie tarcze rozsiewające i przenośnik taśmowy z płynną regulacją posuwu. Szerokość robocza to 1,7-3 metrów. Skrzynia ładunkowa ma pojemność 2 m3. Zastosowane w niej przeprofilowania boczne znacznie podnoszą sztywność całej komory ładunkowej, a dopuszczalna ładowność wynosi 2,5 tony. Wewnątrz skrzyni ładunkowej znajduje się kratka stabilizująca, a całość przykrywa siatka sortująca o pochylonych połaciach. Podajnik taśmowy jest napędzany z hydrauliki ciągnika. Prędkość posuwu taśmy oraz pracę tarcz rozsiewających operator może regulować z kabiny. Tarcze rozsiewające wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają po 6 regulowanych łopatek, co pozwala na uzyskanie równomiernego rozrzutu piasku w całej szerokości roboczej posypywarki.